لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین مدارک ثبت برند مراحل ثبت برند مدت زمان ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مدارک ثبت علامت تجاری مراحل ثبت علامت تجاری مدت زمان و هزینه ثبت علامت تجاری
ثبت علائم تجاری
مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری مراحل ثبت علائم تجاری شرایط ثبت علائم تجاری هزینه ثبت علائم تجاری
ثبت لوگو
ثبت لوگو مدارک ثبت لوگو شرایط ثبت لوگو مراحل ثبت لوگو
خدمات ایلیا
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع ثبت نشان تجاری
تماس

آرم تجاری


آرم تجاری یک نشان معین شده ای می باشد که کالاها و یا خدمات خصوصا کالاها و یا خدماتی را که به وسیله فرد و یا شرکت خاصی عرضه و فراهم شده اند را متفاوت می نماید. لازم به ذکر است که منبع و منشأ آن به زمان های گذشته و دیرین بر می‌گردد.هنگامی که پیشه وران امضاها و یا آرم های خود را برروی نشانه های هنری و مورد استفاده خود منتشر می نمودند. با گذشت زمان و سپری شدن سال ها این علامت ها به نظام امروزی ثبت و محافظت آرم تجاری تبدیل شده اند.

آرم تجاری

به وسیله کمیسیون بازاریابی آمریکا (AMA) در سال 1960 کهن ترین تعریف های یک نام تجاری ارائه شده است. این تشریح  بر مهم بودن نشانه ها و علامت هایی که در یک آرم تجاری به عنوان مبنایی به منظور متفاوت ساختن آن مارک تجاری از مارک های دیگر به کاررفته است تصریح و توصیه می نماید .با عنایت به تشریح کمیسیون بازاریابی آمریکا آرم تجاری عبارت است از : یک اسم،نشانه،سمبل یا ایده،یا ترکیب شده ای  از آن ها جهت شناسایی کالاها و خدماتی که به وسیله یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متفاوت نمودن آن ها از محصولات  و خدمات رقبا ارائه شده است.

صفات مشخصه

صفت های ممتاز نام تجاری دربردارنده ریشه داری و تازگی است و این دو به دست نمی آید به غیراز  نوآفرینی.با این حال استفاده نموذن از یک علامت تجاری جهت کالاهایی که شبیه نمی باشد بلامانع است. در صورتی که محصولات مختلف یک بازرگان می تواند دربردارنده  یک علامت باشد و دیگری قادر نمی باشد در کالای مشابه علامت ثبت شده او را استفاده نماید.

اصالت به این معنا می باشد که بایستی مختص و به خصوص باشد و علامتی که استفاده شده است از جهت دیگری در کالای متشابه وجود نداشته  نباشد.

تازگی به این معنا می باشد که علامتی که به ثبت رسیده است به منظور تغییرات به دست آمده در آن از علامت پیشین به طور کامل کاملاَ واضح و متفاوت باشد.

مزایای ثبت آرم تجاری

 1. ثبت آرم تجاری سبب حمایت قانونی و حفاظت در مقابل سوء استفاده کنندگان و متقلبان می شود.
 2. ثبت آرم تجاری  برای خدمات، محصولات و شرکت شما شهرت را به ارمغان می آورد.
 3. ثبت آرم تجاری  سبب تشویق شرکت ها به سرمایه گذاری بیشتر در کیفیت و بهبود کالا می شود.
 4. تضمین تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان با ثبت آرم تجاری  محقق می شود.
 5. ثبت آرم تجاری سبب تمایز محصولات شرکت ها از یکدیگر می شود.
 6. حق استعمال انحصاری از آرم تجاری  با ثبت آن محقق می شود.
 7. نقل و انتقال علامت تجاری ثبت شده تنها با ثبت آن ممکن می شود.
 8. ثبت آرم تجاری شرایط امکان دریافت وام را فراهم می کند.
 9. امکان اعطای نمایندگی آرم تجاری با ثبت آن امکان پذیر می باشد.
 10. ثبت آرم تجاری ابزاری برای بازاریابی شرکت و ایجاد وجهه عمومی می باشد.
 11. با ثبت آرم تجاری  ارزش افزوده سهام و افزایش درآمد شرکت برای سهامداران ایجاد می شود.
 12. اجازه استفاده از آرم تجاری  توسط اشخاص ثالث با ثبت آن ممکن و امکان پذیر می گردد.

طبقه بندی علامت تجاری

 1. صنایع و محصولات شیمیایی.
 2. فلزات و مصنوعات فلزی.
 3. ابزار و لوازم آلات فنی و علمی و صنعتی.
 4. مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد گوناگون.
 5. مصنوعات نساجی.
 6. اسباب بازی و لوازم ورزش.
 7. مواد غذایی و محصولات کشاورزی.
 8. موارد دیگر.

علائم غیر قابل ثبت

طبق ماده 5 قانون ثبت علامت ها و اختراعات مصوب 1310 ، علامت های ذیل قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند.

 1. علامت های دولتی ، مملکتی و رسمی ( از قبیل آرم جمهوری اسلامی ایران ، هلال احمر و ...)
 2. علامت هایی که با نظم یا عفت عمومی مغایرت دارند.
 3. علامت هایی که عنوان یا نام عمومی و مورد استعمال همگانی باشد مثل عنوان پارچه ، ماشین و ...
 4. علامت هایی که در گذشته  ثبت شده اند. ( به منظوردریافت اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه نمایید ).
 5. کلمات یا عباراتی که به نوعی انتساب به سازمان ها یا مقامات رسمی ایران را تداعی یا القا نماید ، از قبیل کلماتی چون انقلابی یا دولتی و نظایر آن ها

ثبت اجباری علامت

مطابق قانون و نظام نامه آن به  ثبت رساندن علامت تجاری اجباری نمی باشد.یعنی اگر شخصی آرمی را به منظور کالای خود انتخاب نمود و از آن استفاده کرد ولی آن را ثبت نکرد قانون به ثبت رساندن ان را ضروری و الزامی نمی دارد.

اما در تبصره ماده یک قانون ثبت علامت ها  و اختراعات مواردی را که دولت دربرداشتن  وبه  ثبت رساندن  علامت تجاری را اجباری و از قاعده بالا مستثنی دانسته اعلام کرده و در اجرای این تبصره تایید نامه مورخه 3/2/28 هیات وزیران ثبت علامت های کالای زیر را اجباری و ضروری  کرده است :

 1. دارو های اختصاصی ( اسپسیالیته ) مورد استعمال طبی یا دامپزشکی.
 2. مواد غذایی که در لفاف و ظرف مخصوص باشند.
 3. مشروبات و آب های گازدار.
 4. لوازم آرایش که به منظور استفاده مستقیم بر روی پوست انسان استفاده می شود.

مدارک ثبت آرم تجاری

مدارک مورد نیاز برای تقاضای ثبت آرم تجاری به شرح ذیل می باشد:

 1. مدارک هویت اشخاص حقیقی( رونوشت شناسنامه،رونوشت کارت ملی ) ارائه گردد.
 2. مدارک هویت اشخاص حقوقی ( آگهی تاسیس و هر نوع تغییرات ) ارائه گردد.
 3. در صورتی که برند غیرفارسی می  باشد  و یا دربردارنده ریشه عربی باشد بایستی کارت بازرگانی دریافت نمایید. 4.نمونه علامت ارائه گردد هم چنین شما بایستی یک نمونه را آپلود نمایید و مصادف با تکمیل کردن اظهارنامه و چند نمونه گرافیکی از علامت را همراه با دیگر مدارک تسلیم نمایید.)
 4. بایستی مدارکی را که  نشانگر و نشان دهنده ی فعالیت شما در زمینه  مشخصی مانند آموزشی،پزشکی و ...باشد را که می خواهید علامت مربوط به آن را به ثبت برسانید ارائه نمایید.
 5. درصورتی که  قصد دارید در هنگام  نیازمندی از حق تقدم استعمال نمایید بایستی  مدارک مربوط به آن را مصادف با اظهارنامه ای که ارائه می نمایید تسلیم کنید.
 6. رونوشت جواز تاسیس بهره برداری،پروانه ساخت و یا هر نوع مجوز فعالیت(برای اشخاص حقوقی) ارائه نمایید.
 7. مهر شرکت ارائه گردد.
 8. درصورتی که شخص درخواست کننده ثبت غیر ایرانی است بایستی معادل ارزی هزینه های ثبتی را پرداخت نماید.
 9. هزینه اظهارنامه افراد حقیقی و حقوقی طبق جدول مشخص شده است.
 10. در صورتی که عهده دار این امر وکیل و یا نماینده قانونی می باشد مدارکی که به نماینده قانونی  یا وکیلی که دربردارنده حق امضا می باشد مرتبط است  می بایست ارائه گردد.

متقاضیان محترم در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ایلیا در ارتباط باشید.مشاوران خبره و کاردان ایلیا آماده ارائه خدمات می باشند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

چگونگی ثبت برند مواد غذایی

مواد غذایی جز محصولاتی می باشد که اشخاص بایستی برای ثبت برند مواد غذایی مبادرت نمایند.

مراحل ثبت علامت تجاری

علامت تجاری یک نوع برند می باشد که تشکیل شده از نام ، کلمه ، حروف و دارای رنگ و شکل ظاهری می باشد که این علامت را بر روی کالا و محصولات و هم چنین خدمات درج نموده و توسط این علامت می تواند آنها را شناسایی کرد .

ثبت برند پوشاک

اشخاصی که متقاضی ثبت برند پوشاک در خصوص نام برند هستند بایستی به نکات خاصی توجه نمایند که در این مقاله عنوان شده است لطفا مطالعه نمایید

ثبت برند آرایشی

ثبت برند کالاهای آرایشی و زیبایی که برای استفاده مستقیم بر روی بدن انسان به کار برده می­شود در نتیجه هر محصولی باید نام برند مخصوص خود را جهت شناسایی داشته باشد در این مقاله از نحوه مراحل ثبت برند ارایشی اطلاعات لازم را کسب نمایید

ثبت برند حقوقی

به هر نشان یا مشخصه ای که این توانایی را دارد تا میان کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده به وسیله ی یک شخص/شرکت از کالاها یا خدمات دیگر شرکت ها با اشخاص وجه تمایزی ایجاد کند برند یا علامت تجاری می گویند.

زمان لازم برای ثبت برند

در واقع انجام امور ثبت برند نمی توان برای آن زمان درستی درنظر گرفت زیرا اولین مورد پرونده های موجود در کارتابل کارشناسان می باشد که در مدت زمان ثبت برند تأثیرگذار می باشد .

شرایط ثبت برند تجاری

مجزا کردن و یا به گونه ای که تفکیک سازی بین محصولات و یا خدمات را به گونه ای نشان دهد توسط یک علامت و یا برند امکان پذیر است در اداره ثبت مالکیت صنعتی جهت ثبت برند شرایطی نیز وجود دارد که باید رعایت شود

علامت تجاری چگونه ثبت می شود؟

در این امر اولین قدم این است که بایستی فرم اظهارنامه علامت تجاری را نزد اداره مالکیت صنعتی تکمیل نمایید در این مقاله می توانید از نحوه ثبت علامت تجاری اطلاعات لازم را کسب نمایید.

استعلام برند قبل از ثبت

زمانی که برند را انتخاب می نمایید باید این نکته توجه نمایید که صحبت از برند و انحصاری بودن آن در واقع به این صورت است که قبل از شما شخص دیگری آن را به ثبت نرسانده باشد و یا متعلق به فعالیت مشابه دیگری نباشد .

تمدید ثبت علامت تجاری

مالک علامت یا جانشین یا نماینده قانونی (وکیل) او، قادر می باشد ثبت علامت را تا شش ماه پس از انقضای مدت اعتبار آن،هر ده سال یک بار تجدید کند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟