لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد ...

انتخاب نام شرکت :اسم شرکت معرف  شرکت است و از لحاظ اهمیت می توان گفت مانند  پرچم یا سرود ملی یک کشور اهمیت دارد. از طرف دیگر قوانین انتخاب اسم شرکت با سختگیری و موشکافی بسیار در نظر گرفته شده  که البته این سختگیری در تعیین اسم شرکت به دلیل مسائل حقوقی و مالی تا حدودی هم لازم است. همین امر گزینش نام شرکت را برای برخی تبدیل به فرآیند پیچیده و دشواری می‌کند.
آنچه مهم است این است که با شناخت درست قوانین مربوط به انتخاب اسم شرکت بتوانیم نام شرکت را به گونه ای انتخاب کنیم که برای  شرکت مناسب و شایسته  باشد.

چرا اسم شرکت اهمیت دارد؟

انتخاب اسم شرکت جزء اولین مراحل ثبت شرکت و در عین حال یکی ازبا اهمیت ترین مراحل تأسیس شرکت است.
بسیاری از افرادی که قصد دارند  شرکتی را  به  ثبت برسانند، برای انتخاب اسم شرکت مورد نظر خود انرژی و زمان زیادی را  صرف می‌کنند. اما برخی  دیگر به هر دلیل اسم شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می‌کنند و به همین دلیل هم معمولاً بعد از مدتی تصمیم به تغییرنام شرکت می‌گیرند.
نکات حائز اهمیت در انتخاب اسم شرکت چیست؟
اسم شرکت نباید دارای سابقه ثبت باشد . بدین معنی که اگر قبلاً شرکتی به نام " مبتکرصنعت " ثبت شده باشد دیگر کسی نمی‌تواند شرکتی را با همین نام ثبت کند. و باید اسم شرکت خود را به شکلی تغییر دهد که تمایز آشکار و مشخصی با اسم شرکتهایی  که  پیش از آن به ثبت رسیده داشته باشد . مثلاً اگر شرکتی با نام "مبتکر صنعت " قبلا"  ثبت شده باشد نه تنها نمی‌توان شرکت جدیدی با همین نام ثبت کرد، بلکه ثبت شرکتی با نام "صنعت مبتکر " هم تایید نمی گردد. همچنین تمایز اسم شرکتها باید در کلمات خاص باشند و افزودن کلماتی مثل بهترین  ، گستر ، تک ، سریع ،  نوین و امثال اینها به اسم شرکت نمی‌تواند وجه افتراق  اسم یک شرکت از سایر شرکتها باشد. مثلاً اگر شرکتی با نام "مبتکر صنعت " ثبت شده باشد، ثبت شرکتی با نام " مبتکر صنعت تک " یا "تک مبتکر صنعت "  نیز منع قانونی دارد. برای به حداقل رساندن مشابهت ها اسم شرکت باید حداقل شامل سه کلمه خاص ( غیرعام ) باشد که ترکیب مشابه آن در نام شرکتهای ثبت شده دیگر وجود نداشته باشد.

از چه کلماتی می‌توان برای انتخاب اسم شرکت استفاده کرد؟

کلماتی که در اسم شرکتها استفاده می‌شوند باید  ریشه فارسی  داشته باشند. یعنی کلمات اسم شرکت باید در یکی از فرهنگ‌های دهخدا یا معین (به عنوان کلمه‌ فارسی ) آمده باشد. نکته دیگری که در انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد این است که هرچند استفاده از اسامی شهرها ، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی‌شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. مثلاً "پویا ابتکار تهران" نمی‌تواند به عنوان اسم شرکت انتخاب شود چون اسم شرکت باید غیر از کلمه تهران شامل سه کلمه دیگر باشد. مثلاً "مبتکر صنعت پویا تهران".

انتخاب نام شرکت خوش اهنگ
هنگامی که صحبت از موفقیت و رونق  یک کسب و کار کوچک در میان است در واقع نام یک شرکت اهمیت بسیاری می یابد . یک نام صحیح می تواند شرکت شما را به اوج ببرد و از طرفی یک نام اشتباه نیز می تواند شرکت را به شکست بکشاند . اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه ، ارزش ، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد .
برخی از کارشناسان معتقدند  که اسامی انتزاعی  و مفهومی بهترین اسامی هستند، برخی دیگر اعتقاد دارند که اسامی خبری که به مشتریان می گویند که کسب و کار شما دقیقاً چیست بهترین اسامی هستند حال آنکه برخی دیگر بر این باورند که اسامی ابداعی بیشتر در اذهان می مانند در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که این اسامی سریعتر به فراموشی سپرده می شوند.
اما واقعیت این است که تمامی اسامی می توانند کار آمد باشند چنانچه با یک راهکار  بازاریابی مناسب حمایت شوند.
انتخاب یک نام تجاری خوب یک فرایند پیچیده است . انتخاب نام شرکت جزء اولین ملزمات ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تاسیس شرکت است.
به همین دلیل  در این مطلب  سعی گردیده است تا نکات کلیدی در انتخاب نام شرکت  مجددا" بیان گردد .
1-نامگذاری را جدی بگیرید
نام گذاری شرکت و یا محصولات تان یک موضوع جدی است. نامی که شما انتخاب می کنید بخشی جدایی ناپذیر از بازاریابی شرکتتان است.. اسم شما نشان دهنده تصور مشتری از شما ، برند و موقعیت شما در بازار است. نام یک شرکت فراتر از یک نام صرف است. بلکه بخش بزرگی از برند و موفقیت  شرکت شماست. درباره نام دامنه، محصولات و بازاریابی فکر کنید و اینکه یک نام چگونه ترجمان تمامی جوانب این برند خواهد بود.
2- رقبا را چک کنید
رقبای شما چه اسامی دارند؟ فهرستی از اسامی آنها تهیه و با هم مقایسه کنید تا ایده شما شکل بگیرد و اسم خودتان را توسعه و بهبود دهید به گونه ای که در میان جمعیت رقبا، نام شما متمایز باشد .
3-درباره مخاطبین بازار خود فکرکنید:
هدف شما اینست که نام تجاری شما در میان مخاطبین تان مهم و طنین انداز باشد. بنابراین از هر آنچه که درباره مخاطبین تان می دانید استفاده کنید تا بتوانید ارتباط نامهایی که به ذهنتان می آید را با واقعیت بازار مخاطبین اندازه گیری کنید و بسنجید .
4-از دیگران بخواهید که نام شرکت شما را تلفظ کنند.
بعضی از شرکت ها عمداً یک نام تجاری را که مشتریان به سختی آن را تلفظ می کنند انتخاب می کنند. این استراتژی پر خطر تلاش می کند تا شرکت را بهتر از رقبایش نشان دهد. مشاوران انتخاب نام تجاری نظری بر خلاف این دارند. الکساندر واتکینز موسس ومدیر عامل شرکت" Eat my words" می گوید : اگر نام تجاری که انتخاب کردید شبیه یک غلط املایی است آن را از لیست انتخاب نامهایتان حذف کنید. او براین باور است که یک نام تجاری همانطور که نوشته می شود باید تلفظ شود. در غیر اینصورت همیشه مجبور خواهید بود آن را با صدای بلند هجی کنید. تلفظ و به خاطرسپاری چنین نام هایی بدون تبلیغات سنگین ممکن نیست. مضافاً اینکه این گونه اسامی از نظر ریتم و تصویر سرد و بی روح هستند.
5-از خلاقیت خود استفاده کنید .
در حالی که تلاش می کنید که نامی انتخاب کنید که ادای  آن ساده و به آسانی به ذهن سپرده شود از روی ارزش یک نام کاملا متمایز به سادگی رد نشوید. چنانچه نام ابداعی شما دارای یک معنا و مفهوم ویژه ای باشد، این امر موجب می شود که حرفه  شما ماندگارتر شود.
6-از تمام جوانب  نگاه کنید
در مورد نام شرکت و رابطه آن با فرآیندهر روزه  پیشه تان فکر کنید .
و در مورد اینکه دیگران در مورد نام شرکت شما چه فکر و حسی پیدا می کنند خوب فکر کنید. مطمئن شوید که نام شرکت پیغام کسب و کار شما و تمامی دلالت های ضمنی را به صورت رسا منتقل می کند.
7-خودتان را محدود نکنید
اگراسمی انتخاب کنید که دقیقاً منعکس کننده  این باشد که چه کاری می کنید ممکن است پیشرفت آینده کسب و کار خود را محدود کنید .
گاهی اوقات منطقی تر است  که اندکی کلی نگرتر باشیم تا مجبور نشویم که نام شرکت را عوض کنیم یا خود را محدود به فعالیت در همان زمینه اولیه کنیم .
مارتین زولینگ موسس و مدیر شرکت "استارت آپ " توصیه می کند که شما باید از انتخاب نام هایی که شما را از توسعه   محصولات خود و ورود به بازارهای جدید منع می کند پرهیز  کنید .
به عنوان مثال شرکت "نیکل آب"سالها در زمینه پروژه های سد و آب فعالیت می کرد لیکن اخیرا تصمیم به ورود به پروژه های راه و راه آهن نموده است. که اینگونه پروژه ها با نام و لوگوی این  شرکت متناسب نمی باشد.
8-ورودی بگیرید
هنگامی که شما چند گزینه برای تعیین  نام دارید با دوستانتان، خانواده، همکاران و کارفرمایان احتمالی در میان بگذارید و نظر آنان را جویا شوید. احساس و پیشنهاد های آنان را بخواهید و بازخورد آن را به فرایند تان بیافزاید .
9-از تشیکل کار گروه برای انتخاب اسم خودداری کنید.
به نظر می رسد که استفاده از نظرات  همه دوستان، خانواده، کارکنان، کارفرمایان و … در انتخاب اسم کار صحیحی باشد .
اما این شیوه مشکلات عدیده ای رابه همراه خواهد داشت. اولین و واضح ترین مشکل این  است که شما در نهایت مجبور خواهید شد که تنها یک اسم انتخاب کنید واین ریسک وجود دارد که افراد از شما رنجیده خاطر شوند دوماً اینکه شما معمولا اسمی را انتخاب می کنید که نتیحه توافق جمع  است که نتیحه آن نامی است که خیلی معمولی خواهد بود. روش بهتر این است که تنها افراد کلیدی را درگیر کنید – هر چه کمتر بهتر- آنهایی که قلبا به فکر سود و انتفاع شرکت هستند و همچنین مطمئن شوید که هم از افراد راست مغز وهم از افراد چپ مغز استفاده کرده اید. زیرا استفاده صرف از افراد چپ مغز، منجر به این می شود که اسم انتخاب شده خیلی توصیفی شود.
از فرآیند طوفان مغزها استفاده کنید، به این معنی که تمامی پیشنهادها را جمع آوری نمایید و سپس در زمان مناسب نسبت به حذف یک به یک گزینه ها اقدام نموده تا در نهایت به نام مورد نظر برسید.
10-مفید و مختصر باشید
هرچه نام تجاری کوتاه تر باشد بهتر و به خاطر سپردن آن راحت تر است .
وقتی یک شرکت یا محصول دارای هویتی قابل فهم و ساده باشد، هزینه برندینگ یا برند سازی  تقلیل  می یابد.
11- IBM نباشید
به منظور سهولت در مذاکرات و مکاتبات وسوسه انگیز است که نام تجاری را مخفف کنیم. اما به عنوان صاحب یک کسب وکار کوچک ، منابع و توان بازاریابی کافی را نداریم تا به بازار و مشتریان خود آموزش دهیم که کلمات مخفف ما به چه معنا و مفهومی می باشند. پس در این شرایط باید از انتخاب نام مخفف خودداری نمود.
12-متمایزباشید
از اسم یک مارک مشهور موجود استفاده نکنید و یا حتی بروی آن اصلاحات و تغییرات انجام ندهید. چرا که نه تنها موجب بروز مسائل  و درگیریهای حقوقی می گردد بلکه هر گونه تبلیغات و هزینه های مرتبط نتیجه معکوس خواهد داشت .پس متفاوت باشید.
13-در مورد سابقه نام انتخابی تحقیق کنید
حتی بهترین نام ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرارگرفته شده  باشد، بی ارزش خواهد بود. و حتی ممکن است به کار شما لطمه وارد کند. استفاده از پایگاه های اطلاعاتی ومنابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است
14- ازبازی با کلمات اجتناب کنید
استفاده از استراتژی بازی با کلمات می تواند منجر به این شود که مشتریان به سختی شما را به یاد بیاورند و پیدایتان کنند. انتخاب اسامی با مزه نتیجه معکوس خواهد داشت. از نام های منفی خودداری کنید نام شما باید در افراد اشتیقاق  و هیجان  ایجاد نماید.
15- فرا منطقه ایی فکر کنید
شرکت های کوچک زیادی به صورت منطقه ای فعالیت می کنند. این بدان معنا نیست که اسم شما بایستی برمبنای محدوده جغرافیایی باشد اگر شما برای مشتریانی در بازار محلی فعالیت می کنید، آنها این را به خوبی می دانند و شما را می شناسند. اضافه کردن نام منطقه به کسب و کارتان فقط تاکید می کند که شما نیز به لیست بلند بالای سایر شرکت های محلی با اسامی مشابه اضافه شده اید.
به این بیندیشید که ممکن است در آینده برند شما گسترش یابد  و  بخواهید کالا و خدمات خود را به کشورهای دیگر صادر کنید . این نکته را به یاد داشته باشید که تلفظ برخی حروف و کلمات در زبانهای دیگر امکان پذیر نبوده و یا با مشکل همراه است. به عنوان مثال حروف ق و خ در زبان انگلیسی و حروف گ، چ، پ و ژ در زبان عربی.
تا آنجا که ممکن است سعی کنید نام منتخب شما تداعی کننده مفاهیم نامناسب در سایر زبانها نبوده و همچنین توسعه برند شما در بازار هدف  را با مشکل مواجه نکند. نمونه بارز این مسئله برای برند نوشیدنیهای زم زم (Zam Zam ) اتفاق افتاد که با  توجه به اینکه این برند تداعی کننده مفهوم خاصی در ذهن مخاطبین محصولات شرکت در کشور عربستان ایجاد می نمود از سوی دولت این کشور مجبور به تغییر آن به Zem Zem گردید. و یا برند معروف لبنیات تولید استرالیا که مجبور شد با نام پنیر کیبی، که تغییر یافته واژه اصلی است به بازار کشور ایران وارد شود.
اتفاقاتی از این دست می تواند ضربه مهلکی به برندهای شناخته شده وارد آورد که بازسازی برند و یا شناساندن برند جدید ممکن است مستلزم صرف وقت و انرژي بسیار گردد.
16 -از شرکت« من » بپرهیزید
یک تمایل رایج وجود دارد که کسب و کار به نام موسس آن ثبت شود. اگر قرار شود روزی شرکت به فروش برسد، نام شرکتی که به نام موسس آن است برای خریدارن احتمالی آن کمتر جذاب می باشد و احتمال فروش را کاهش می دهد.
17-انتخاب نام به صورت کلیشه ای
در هنگام انتخاب نام ناخودآگاه فرایند تفکرات به سمت وسوی انتخاب اسامی براساس استعاره می رود. این موضوع هیچ عیبی ندارد البته تا زمانی که آنقدر استفاه نشده باشد که تکراری و خسته کننده باشد و حالت کلیشه داشته باشد. از آنجائی که اکثر شرکت ها خودشان را جزء نفرات اول صنعت خود می دانند، نتیجتا در کل دنیا اسامی با عناوین قله،برتر ، تک ، سریع ، آسان و …. به وفور به چشم می خورد.
نمونه دیگر اینکه در کشور خودمان نامهای زیادی را با پسوندهای گستر و یا صنعت مشاهده می کنیم.
18-ظاهری زیبا و متقارن
باید بدانید نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت وآرم شرکت یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایش داده می شود. به عنوان مثال نام شرکت Xerox , Volvo ,GoGo که از یک تعادل و توازن برخورداراست و دوستانه و جذاب به نظر می رسند اسامی متقارنی هستند.
در مقابل نیز نام های وجود دارند همانند Ks,RTJ و… که ظاهر ی سخت و نامتعارف دارندو ممکن است هر کسی از معنای این حروف مخفف آگاه نباشد.
19- Web Friendly  باشید.
مشتریان به صورت روزانه با اسامی مختلف شرکت ها و تبلیغات مختلف بمباران  اطلاعاتی می شوند. آدرس وب سایت شما می بایست همانند نام شرکتتان باشد. از آدرس های سایت با خط تیره اجتناب کنید. به خاطر سپردن آدرس سایت حتی بدون خط تیره به اندازه کافی خودش سخت هست.
20-آیا نام فقط برای شما معنی و مفهوم دارد ؟
نام تجاری که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی تواند تداعی کننده چیزی در مورد برند شرکت شما  برای مشتریان باشد. توجه کنید شما نیز برای ارایه توضیح اضافی در مورد آن، زمانی که مشتریان برای اولین بار با آن روبرو میشوند، آنجا نخواهید بود.
21-روی آن بخوابید
لیست اسامی را برای یک یا دو روز کنار بگذارید. سپس مجددا آنها را بررسی کنید. ممکن است احساس متفاوتی نسبت به اسمی که قبلا دوستش داشتید پیدا کنید. و یا حتی ممکن است با نگاه کردن به لیست، اسامی جدید و کاملتری به ذهنتان برسد .
21-اطمینان حاصل کنید که شما آن را دوست دارید.
فرایند انتخاب نام یک شرکت می تواند به راحتی تبدیل به یک دردسر بزرگ شود .
مدیر عامل شرکت"  Kingdom Ridge" می گوید : او و شریک تجاری اش صدها ساعت برای بررسی و فکر کردن در مورد نام شرکت خود سپری کردند. آن ها در میان فهرستی  از نام خدایان یونانی ، کوه ها ، مکان های جغرافیا و …جتسجو کردند و نهایتا هم به نتیجه نرسیدند :. در نهایت  این مدیر تصمیم گرفت که یک نام شناخته شده را انتخاب کند- خیابانی که او در آن زندگی می کرد. Kingdom Ridge – او می گوید حالا هر زمانی که نام شرکت خود را می شنود هیجان زده میشود.
22-انتخاب نام اشتباه و اصرار بر عدم تعویض آن
بسیاری از صاحبان کسب وکار می دانند که اسم شرکتشان مشکل دارد . ولی امید دارند که به نحوه معجزه آسایی این مشکل خود به خود حل شود. این موضوع را دست کم نگیرید و هر زمان که به این نتیجه رسیدید که نام اشتباهی برای شرکت خود انتخاب کرده اید ، سریعا" برای تغییر نام اقدام کنید ، ضرب المثل معروفی است که می گوید: «جلوی ضرر را هر وقت بگیرند منفعت است »