لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد ...

ثبت شرکت سهامی خاص :توضیحاتی در خصوص ثبت شرکت سهامی خاص(Private joint stock company)
شرکت سهامی خاص ثبت شرکتی است که از لحاظ ساختاری شبیه به شرکت مسدولیت محدود بوده اما سرمایه در آن به  قطعات سهم یا سهام تبدیل می گردد. شرکت سهامی خاص شرکت بازرگانی تلقی می گردد  و برای اخذ تسهیلات بانکی،  گرفتن نمایندگی‌های و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و نمایشگاهها  از اعتبار نسبتا" خوبی برخوردار است. به این دلیل به آن شرکت سهامی گفته می شود که سرمایه آن تبدیل به سهام می گردد. سهام شرکت‌های سهامی خاص در  بازار بورس قابل معامله  نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادو ستد می‌باشد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت شرکت سهامی خاص، باید تمام سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط اعضا تامین  شده و بخشی از سرمایه در حساب بانکی تادیه گردد.
همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بی شباهت به یکدیگر نبوده و در هردو این شرکتها مسئولیت اعضا در صورت عدم کفایت به نسبت سرمایه یا سهام آنها می باشد و جهت وصول طلبهای شرکت دراموال شخصی آنها دخل و تصرفی وارد نمی شود.

ویژگی های اسم شرکت سهامی خاص
هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت عبارت “سهامی خاص” در تمام اوراق، اعلامیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور شفاف  و روشن درج شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه  لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص  دست کم یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) می‌باشد که باید توسط خود موسسین تامین گردد که از این مبلغ  حداقل ۳۵۵% از آن  در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری می گردد.

افزایش سرمایه  در شرکت‌های سهامی خاص
از آنجایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود  از سیستم بانکی وام  بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولا" باید افزایش سرمایه داشته باشند.

شرایط سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص
برای ثبت شرکت سهامی خاص  حضور حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس لازم می باشد. بهتراست تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌ گیری‌ها  برای احراز اکثریت و اقلیت مشکلی پیش نیاید. در شرکت سهامی خاص مدت تصدی  هیات مدیره حداکثر دو سال است. انتخاب بازرسین برای شرکت سهامی خاص الزامیست و که برای  یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید نسبت نسبی و سببی با  اعضای هیات مدیره  ( سهامداران ) داشته  باشند.

 انواع سهام شرکت‌های سهامی خاص
سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم می‌شود. همچنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می‌شود.که سهام ممتاز به سهامی که گفته می شود که به نسبت سایر اوراق سهام مزیتی داشته باشد مثلا : مبلغ اسمی بالاتری داشته باشد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 تجمیع و تکمیل مدارک
1. فتوکپی برابر اصل مدارک احراز هویت حداقل 3 نفر اعضا و 2 نفر بازرس
2. اخذ گواهی عدم سوپیشینه برای کلیه اعضاء و بازرسین
3. ارائه اطلاعات برای تنظیم مدارک شرکت مانند   نوع موضوع فعالیت ،آدرس و کدپستی ، مبلغ سرمایه ،چگونگی تقسیم سهام بین اعضا ، سمت اعضا و حق امضاداران شرکت.
4. نامه پلمپ شده بانک مبنی بر افتتاح حساب بانکی مبنی بر واریز 35% از میزان سرمایه در یک حساب جاری
5. پس ازکسب اطلاعات لازم و شماره حساب جاری اسناد تنظیم میشود (اساسنامه،اظهارنامه ،صورتجلسه)
فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص در سامانه ثبت شرکتها
1. ابتدا به سایت sherkat.ssaa.ir مراجعه کنید. ( سایت اداره ثبت شرکتها )
2. در بخش چپ صفحه به قسمت سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات بروید.
3. اطلاعات خود را به طور کامل تایپ کنید. در این خصوص میتوانید از فیلم آموزشی بارگذاری شده در سایت استفاده کنید.
مراحل ثبت نام
1. کلیه اطلاعات متقاضی و وکیل پرونده (در صورتی که ثبت شرکت سهامی خاص را به وکیل بسپارید) وارد کرده و نوع شرکت" سهامی خاص" انتخاب می کنیم.
2. اسامی مد نظر (پنج نام انتخابی) به ترتیب اولویت وارد سامانه می شود اسامی باید مرکب از سه کلمه با ریشه فارسی باشد.
3. سرمایه شرکت را با انتخاب گزینه "با نام عادی" وارد می کنیم (سرمایه اولیه حداقل صدهزار تومان می باشد).
4. مشخصات سهامداران و بازرسین را به ترتیب زیر به همراه اطلاعات دقیق شناسنامه ای و سهام مورد نظر وارد می کنیم .رئیس هیات مدیره ،نائب رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل ، عضو هیات مدیره.
5.در قسمت بعد تصدی ،اعضا و حق امضاداران مشخص می شود (رئیس هیات مدیره ،نائب رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل ، عضو هیات مدیره و بازرس اصل وعلی البدل).
6.نوع روزنامه رسمی هم باید "ابرار "یا" جمهوری اسلامی" انتخاب شود.
7. وارد کردن اطلاعات مدارک تنظیم شده در خواستی از طریق سامانه وارد می شود به ترتیب ،صورتجلسه ،اساسنامه ، اظهارنامه شرکت.
پس از بازبینی مجدد از همه صفحات  گزینه" پذیرش نهایی " را انتخاب کرده برگه رسید پذیرش اینترنتی را دریافت می کنید.(توجه :پس از  انتخاب گزینه "پذیرش نهایی" هیچ نوع  تغییراتی قابل اعمال در پرونده نمی باشد).ظرف دو الی سه روز کاری نام ها  توس کارشناس اداره ثبت شرکت ها مورد بررسی قرار گرفته و یکی از اسامی تایید می گردد .در صورت رد نام باید با موکل تماس گرفته برای ارائه 5 اسم جدید  اقدام گردد. پس از تایید یکی از اسامی مدارک آماده  میشود تا توسط اعضاء و بازرسین شرکت امضا شود.دو نسخه چاپ شده ازمدارک مصدق  از طریق سامانه ثبت را باید اعضاو بازرسین و سهامداران شرکت با امضا  خود تایید نمایند.
کامل نمودن  مدارک ثبت شرکت سهامی خاص برای ارسال پستی  :
1. دو نسخه از مدارک امضا شده توسط کلیه اعضاء و بازرسین (اظهارنامه ، اساسنامه ،صورتجلسه (
2. کپی برابر اصل شده مدارک مثبت هویت کلیه اعضا
3. اصل گواهی عدم سو پیشینه کلیه سهامداران و بازرسین
4. اصل نامه پلمپ شده بانکی مبنی بر افتتاح حساب جاری بنام شرکت همراه با رسید واریزی سرمایه اولیه
5. یک برگه از تایید نام و برگه رسید پذیرش اینترنتی حاوی کد رهگیری
6. یک نسخه اقرارنامه به تعداد کلیه اعضا و بازرسین
7. کلیه مدارک داخل پوشه پستی کامل پانچ شده توسط کارشناس با پست ارسال می گردد.
پس از ارسال پستی شماره مرسوله باید از طریق سامانه وارد پرونده شود.
بعد از گذشت حدود  7 روز کاری از طریق سامانه با شماره رهگیری  می توانید  نتیجه را پیگیری کنید  در صورت صدور پیش آگهی یک نسخه از پیش آگهی و رسید پذیرش اینترنتی توسط وکیل پرونده به  اداره ثبت شرکتها  ارجاع داده شده ، اصل آگهی و اسناد تائید شده دریافت می شود .در صورت بروز هر نوع نقص یا درخواست مجددی پس از تایید نام توجه داشته باشید باید در حین درخواست شماره پیگیری و تاریخ تائید نام قبلی را به همراه نام مصدق  وارد کنید تا تغییرات با تائید نام سابق انجام پذیرد.
نکته : مهلت اصلاح و انجام هر نوع رفع نقص 10 الی 12 روز کاری می باشد.
پس از اخذ آگهی ثبت و اسناد تایید شده شرکت توسط وکیل ،اقدام برای واریز مبلغ روزنامه رسمی به شکل آنلاین  و دریافت روزنامه رسمی شرکت طی 5 الی 7 روز کاری میباشد و مدارک ثبت شرکت سهامی خاص با روزنامه رسمی آماده تحویل به موکل می باشد .

 هدف از ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکت سرمایه ای  است که نه تنها تا 10 برابر مبلغ سرمایه آن می توان از  تسهیلات و وام بانکی استفاده کرد ، بلکه از تشریفات پیچیده و اداری شرکت سهامی عام نیز به دور است.
ثبت شرکت  سهامی خاص  به 2 صورت ممکن  است:
1. توسط خودتان
2.توسط وکیل (مثلا وکلای ثبت شرکت بین الملل)
شرایط لازم اولیه جهت ثبت شرکت سهامی خاص
1. حداقل 3 نفر عضو اصلی در شرکت که 18 سال تمام داشته باشند.
2.سهامداران همان اعضای هیات مدیره بوده و حداقل 3 نفر می باشند که  نباید دارای سوءپیشینه کیفری باشند.در ثبت شرکت سهامی خاص مدیر خارج از سهامداران قابل قبول نیست.
3.حداقل سرمایه شرکت باید صد هزار (1.000.000) ریال باشد. طرفین باید 35 % مبلغ تعهد شده را در حساب بانکی به نام شرکت در شرف تاسیس  واریز نمایند.
4. داشتن آدرس و کد پستی حقیقی
مزایا و معایب  شرکت سهامی خاص
•    معایب:
1.در مقایسه با شرکتهای تضامنی مقررات بیشتری در شرکتهای سهامیجاری است. مثلا" نحوه تقسیم سود وزیان و شیوه برگزاری  مجامع عمومی  در شرکت های سهامی به مراتب پیچیده تر از شرکت های تک مالکیتی  و تضامنی است.
2.مالیات بر درآمدی که به شرکتهای سهامی تعلق می گیرد .در شرکت های سهامی به دلیل اعمال کنترل های قانونی و بر اساس قواعد و قوانین مالیات های مستقیم می بایست ابتدا 10 % از درآمد مشمول مالیات به عنوان مالیات شرکت محاسبه گردد و به ترتیب مقرر در قانون مربوطه به عنوان مالیات پرداختنی در نظر گرفته شود که این امر در مورد بقیه شرکتها صادق نیست.
•    مزایا:
1.  نقل و انتقال آسان سهام: از آنجایی که سرمایه سهامداران در شرکت های سهامی به اوراق سهام تبدیل می گردد و این سهام معمولا" بی نام نیز می باشد لذا نقل و انتقال آن به آسانی انجام می شود.
2. تجمیع سرمایه های کوچک: با ثبت شرکت سهامی خاص می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک در محیطی دوستانه به انجام فعالیت تجاری پرداخت.
3. محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت های سهامی: یکی از خصوصیات مهم شرکت های سهامی خاص ، محدود بودن مسئولیت سهامداران به میزان سهام آنها در شرکت است .
4.تعیین هیئت مدیره در شرکت های سهامی از طریق صاحبان سهام انجام می گردد.
 ثبت شرکت سهامی خاص برای  انجام چه فعالیت هایی مناسب است ؟
شرکت سهامی خاص به طور کلی محدودیت فعالیتی ندارد و قانونگذار شرکت سهامی را هرچند فعالیت آن تجارتی نباشد شرکت بازرگانی و تجاری به حساب می آورد.
مالیات شرکت سهامی خاص
همانطور که در بحث معایب شرکت های سهامی خاص ذکر شد، شرکت های سهامی خاص باید 10 % از کل درآمد را  به عنوان مالیات شرکت محاسبه و وصول کنند وپس از این کار  از کل درآمد مشمول مالیات 10 % کسر  شده و نسبت به بقیه درآمد  بر طبق بندهای قانون مالیات های مستقیم مالیات در نظر گرفته می شود. با اظهارنامه مالیاتی مناسب و حساب و کتاب های دقیق می تونید مالیات کمتری بپردازید.
مدارک ضروری برای  ثبت شرکت های سهامی خاص:
1.تکمیل دو نسخه اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص.
2. تکمیل دو نسخه اساسنامه ثبت شرکت سهامی خاص.
3. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسس.
4. کپی برابر اصل مدارک شناسایی کلیه اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین.
5. اگر اعضا هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کارت ملی نماینده شخص حقوقی لازم است.
6. در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت.
7. ارائه  اصل گواهی  نامه عدم سوءپیشینه کیفری کلیه اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت (مراکز پلیس +10)
8. تنظیم اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در قانون تجارت برای جهت عضویت در هیئت مدیره و مدیر عاملی نیستند.