لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد ...

ثبت طرح صنعتی :امروزه که در عرصه تجارت رقابت تنگاتنگی میان فعالان اقتصادی و کسانی که می خواهند تازه به این عرصه قدم بگذارند وجود دارد . حفظ و حراست دارایی های فکری و معنوی و ایده های نوین حائز اهمیت بسیار است ، چرا که ابتکار و نوآوری نقش بسزایی در رقابت در این زمینه دارد.
هنگامی که می توان ایده ای را به شکل کاربردی وارد چرخه کار کرده و از آن جهت تجاری سازی استفاده نمود. اولین اقدام ثبت  مالکیت آن ایده) ثبت طرح صنعتی) به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای جنبه های مبتکرانه بوده و با کالاهای موجود در بازار متفاوت می باشد و ممکن است در بازار محبوبیت بیشتری نسبت به سایر محصولاتی که وجود دارد ، پیدا کند باید هرچه سریعتر جهت حفاظت آن از طریق ثبت طرح صنعتی اقدام نمود.
ثبت طرح صنعتی چیست؟
ثبت طرح صنعتی (Industrial Design) به معنای فرآیند ثبت شکل و فرم ظاهری کالا یا بسته بندی آن است که توسط شما طراحی شده است.ثبت طرح صنعتی از طریق اداره مالکیت صنعتی انجام می گیرد .که مرجع ثبت مالکیت فکری و معنوی (Intellectual property) می باشد. طرح صنعتی ویژگی دیگری نیز دارد و آن این است که برای ثبت طرح صنعتی این طرح یا محصول باید جنبه کاربردی داشته باشد ، به عبارت دیگر در صورتی که طرح شما یک طرح انتزاعی و غیر کاربردی باشد طرح صنعتی محسوب نمی گردد.

محصولات مطرح برای ثبت  طرح صنعتی

همانطور که گفتیم هرمحصولی به شرط داشتن ظاهر جدید و قابلیت کاربردی می تواند به عنوان طرح صنعتی به ثبت برسد.
فرش – سرامیک- کاشی- دستگیره در- انواع بسته بندی و … محصولاتی هستند که بیشتر برای ثبت طرح صنعتی استفاده می شوند.
اگر بخواهیم به ساده ترین شکل ممکن  توضیح دهیم، ثبت طرح صنعتی  در اکثر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک  محصول می باشد.

ویژگی های طرح صنعتی
1- خصوصیات  سه بعدی مانند شکل یک کالا
2- خصوصیات دو بعدی مانند تزئینات ، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا
3- آمیزه ای از دو حالت فوق
همان طور که گفته شد ثبت طرح صنعتی می تواند دامنه  گسترده ای داشته باشد . دامنه ای که شامل ابزار فنی و تجهیزات پزشکی تا ساعتها، جواهرات، کالاهای لوکس و تجملی، ابزار خانگی، وسایل الکتریکی، ماشینهای سواری و از طرحهای نساجی گرفته تا کالاهای تفریحی می باشد.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی

1-فرم اظهارنامه درخواست ثبت طرح صنعتی؛
2- مدارك  احراز هويت مالک طرح صنعتی ؛
•الف) در صورتی که مالک طرح صنعتی  اشخاص حقیقی باشند: کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی  شخص
•ب) مالکیت طرح صنعتی اگر به اشخاص حقوقی تعلق داشته باشد : آخرین روزنامه رسمی تغییرات مدیریت کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی  مدیر عامل و صاحبان امضاء
3-وکالتنامه رسمی : در صورتی که نماینده یا وکیل قانونی متقاضی ثبت طرح صنعتی این کار را برعهده دارد ارائه مدارک نمایندگی او الزامی می باشد.
4-مدارک  احراز هویت طراح: کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی طراح طرح صنعتی
5 پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح  دو بعدی یا سه بعدی رسم شده محصول.
6- در ثبت طرح صنعتي سه بعدي، ممکن است کارشناس اداره مالکیت صنعتی تقاضای  ماكتي از آن را بنماید که  به همراه اظهارنامه باید ارائه گرددد. اندازه  این ماكت بايد حداكثر در ابعاد  20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.
8-درصورتی که متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی انتشار نیابد ، همراه مدارک  و اظهار نامه ثبت طرح صنعتی درخواست كتبي مبنی بر تأخير انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي با تعيين مدت تأخیر (حداکثر یک سال) را هم باید تقدیم نماید.
9-چنانچه طراح مالک طرح صنعتی نباشد و یا  نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی بیان  شود باید کتبا " تقاضای خود را  مبني بر عدم ذكر نام خود ضمیمه نماید.