لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین مدارک ثبت برند مراحل ثبت برند مدت زمان ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مدارک ثبت علامت تجاری مراحل ثبت علامت تجاری مدت زمان و هزینه ثبت علامت تجاری
ثبت علائم تجاری
مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری مراحل ثبت علائم تجاری شرایط ثبت علائم تجاری هزینه ثبت علائم تجاری
ثبت لوگو
ثبت لوگو مدارک ثبت لوگو شرایط ثبت لوگو مراحل ثبت لوگو
خدمات ایلیا
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع ثبت نشان تجاری
تماس

مدارک ثبت علائم تجاری


به نشان هایی که برای شناساندن محصول یا کالا از نظر حالات و ضمانت مطلوب بودن محصولات بکار می روند علائم تجاری گفته می شود.این علامت ها شامل طرح،عکس و واژه می باشد یا به شکل نام یک مکان، شهر یا به شکل نشان و نقوش و دیگر موارد باشد.

علامت تجاری و جمعی بنا به ماده 30 قانون علامت به تشریح ذیل می باشد:

الف- به هر آرم قابل مشاهده ای که باعث شود محصولات یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی از یکدیگر تمیز داده شوند علامت تجاری گفته می شود.

ب- علامت قابل مشاهده ای که قادر باشد ویژگیهای محصول یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی که با نام علامت جمعی در اظهارنامه ثبت آمده باشد و با نظارت مالک به ثبت رسیده بصورت جمعی مورد استفاده قرار گرفته می شود را تفکیک نماید علامت تجاری است.

ج- نام تجاری به اسم یا عنوانی که شخص حقیقی یا حقوقی را معرفی و معین می کند اطلاق می شود.

مزایای ثبت علائم تجاری

 1. در صورتی که فردی علائم تجاری خود را ثبت کرده باشد صرفا خود او اجازه ی استفاده از آن برند را خواهد داشت . شرکتها می بایست برای جلوگیری از سوء استفاده افراد دیگر از علائم تجاری خود ابتدا آن را به نام خود به ثبت برسانند تا جلوی تقلب و جعل آن را بگیرند.
 2. مصرف کننده قادر می باشد با شناخت علائم تجاری های مختلف انواع محصولات را تمیز دهد و با آکاهی کامل نسبت به محصول اقدام به خرید نماید.
 3. ثبت علائم تجاری می تواند به محصولات و خدمات شما اعتبار و جلوه ببخشد و باعث معروفیت و شناخت بیشتر نزد عموم شود.
 4. ثبت علائم تجاری باعث می شود تا عملکرد شرکتها در بالا بردن کیفیت محصولات خود با دقت بیشتری انجام پذیرد.
 5. ثبت علائم تجاری باعث تمایز محصولات شرکتها نسبت به یکدیگر می شود. 
 6. ثبت علائم تجاری برای اخذ وام و تسهیلات بانکی امکان دارد کارآمد باشد.
 7. با ثبت علائم تجاری به سهام صاحبان سهام ارزش افزوده تعلق می گیرد که منجر به ازدیاد درآمد شرکت خواهد شد.
 8. ثبت علائم تجاری خاصیت جابجایی و واگذاری به غیر را دارد و شما قادر خواهید بود آن را به دیگران منتقل نمائید.
 9. چنانچه شرکتی توانایی این را داشته باشد که از علائم تجاری شما درآمد بیشتری برای شما یا شرکت  کسب کند با عقد یک قرارداد می توانید نمایندگی فروش را به او اعطا نمائید و علائم تجاری ثبت شده ی خود را به او واگذار کنید تا به این ترتیب از درآمد او شما نیز به انتفاع بیشتری دست پیدا کنید.
 10. ثبت علائم تجاری می تواند به عنوان یکی از موارد معتبر و دارای ارزش برای یک فعالیت تجاری محسوب شود.
 11. در صورتی که قصد اعطای نمایندگی را داشته باشید داشتن علائم تجاری یکی از موارد لازم برای بستن قرارداد می باشد.
 12. از آنجا که اشخاص ثالث نیز مجاز به استفاده از علائم تجاری می باشند و می توان امتیاز استفاده از آن را به دیگران داد به عنوان یک منشاء کسب درآمد بصورت مستقیم به حساب می آید.
 13. از ثبت علائم تجاری به عنوان وسیله ای برای بازاریابی می توان استفاده کرد همچنین علائم تجاری به عنوان یکی از ارکان مهم برای کسب اعتبار شرکت ها می باشد.

نام تجاری - انتخاب نام تجاری

در جهت مطالعه بیشتر درباره نام تجاری - انتخاب نام تجاری می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علائم تجاری

ثبت علائم تجاری به دو صورت حقوقی و حقیقی صورت می گیرد. اسناد لازم جهت علائم تجاری حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد.تمامی اسناد جهت شخص حقیقی می بایست به اسم فرد بوده و با گروه مورد نظر و فعالیت تعیین شده وابسته باشد  و در اسناد لازم جهت فرد حقوقی همه ی اسناد و پروانه ها می بایست به نام شرکت که همان شخص حقوقی است باشد و همچنین گروهی که در نظر گرفته شده باید در موضوع شرکت آمده باشد. 

الف) شخص حقیقی

 1. اسناد تایید شده شناسایی درخواست کننده( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
 2. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین به کار گرفته شده باشد)
 3. فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر نوع گواهی فعالیت صادر شده از ارگان های نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10 سانتی متر.

ب) شخص حقوقی

 1. اسناد تایید شده شناسایی مدیر عامل شرکت ( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی)
 2. فتوکپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (بیش از دو سال از آخرین تغییرات شرکت نباید گذشته باشد)
 3. اسناد مبنی برفعالیت در رشته مربوط ارائه گردد.مثلا جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 4. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین بکار گرفته نشده باشد)
 5. ده نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا عکس علامت تجاری مورد تقاضا نهایتا در ابعاد 10در 10سانتی متر
 6. چنانچه علامت تجاری سه بعدی باشد ارائه علامت به شکل نمونه گرافیکی یا عکس دو بعدی به گونه ای که  از شش جهت مختلف گرفته شده باشد و در کل یک نمونه واحد را بوجود بیاورد.
 7. استفاده از حق تقدم : اگر که درخواست کننده یا در خواست کنندگان ثبت در نظر داشته باشند  با استناد به در خواست  ثبت یا ثبت خارج از کشور از امتیازات حق تقدم ( حداکثر 6 ماه ) بهره مند شوند باید اسناد مربوط به حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا نهایتا در عرض 15 روز از آن تاریخ ارائه نمایند.
 8. رونوشتی از قوانین و شرایط استفاده از علائم تجاری و تاییدیه مقام با صلاحیت.
 9. رسید تادیه هزینه های قانونی.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

در مقررات کشورهای گوناگون با در نظر گرفتن فرهنگ ،عرف ، حسن اخلاق ، صلاحدیدهای کشور و در نظر داشتن دین و اخلاق برای گزینش و ثبت علائم تجاری محدودیت هایی در نظر گرفته شده است. مطابق با ماده ٥ قانون، علائم و اختراعاتی که در ذیل به شرح آنها خواهیم پرداخت را نمی توان به ثبت رساند:

 1. علامت هلال احمر –علامت ها – نشان های دولت ایران.
 2. پرچم رسمی ایران با علامت ویژه جمهوری اسلامی.
 3. پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و پرچمهایی که توسط دولت ایران منع شده باشد.
 4. علائم تجاری سازمان های رسمی مثل هلال احمرو صلیب سرخ ، رجاء ، همراه اول و …
 5. لغات و یا عبارتهایی كه بتوان آنها را به نوعی به ایران منتسب کرد مانند دولتی و ایران ومانند آن.
 6. در صورتی که علائم نظم عمومی را بر هم بزند یا درتضاد با عفت باشد.
 7.  واژه های عمومی: مثلا لغت رایانه و یا کتاب را نمی توان به تنهایی به ثبت رساند زیرا اینها کلماتی عام هستند که برای تمامی محصولات می توان به کار گرفت.
 8. کلمات توصیف کننده : برای شرح محصول و نولیدات از این کلمات استفاده می شود.برای مثال ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی را به تنهایی نمیتوان به کار برد و باید دارای پیشوند یا پسوند باشد.تا بتوان به ثبت رساند.
 9. علائم گمراه کننده : برای نمونه جهت عرضه شیره خرما و انگور چنانچه عکس زنبور عسل بکار گرفته شده باشد برای ثبت علامت تجاری مورد قبول واقع نخواهد شد.زیرا موجب برداشت غلط و انحراف افکار مصرف کنندگان خواهد شد و امکان دارد خریدار این محصول را با این برداشت که عسل می باشد خرید کند.
 10. علائمی که با نظم عمومی و حسن اخلاق در تضاد باشند: در کل واژه ها و صوری که ناقض موازین ، ضوابط اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه باشد قابل ثبتنمی باشند.
 11. علائمی هستند مانند پرچم، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی معرفی شده و معمولا نمی توان آنها رابه ثبت رساند. الا در صورتی که از مراجع ذی صلاح مجوز بین المللی اخذ کرده باشند.

مراحل ثبت علائم تجاری

برای ثبت علائم تجاری نخست باید به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http:/iripo.ssaa.ir مراجعه کرده و فرم مربوط به تقاضانامه را تکمیل کنید. در این فرم، اطلاعات و مدارک شخص حقیقی یا حقوقی دارنده برند لازم است. خصوصیات کالا و خدمات در ۴۵ طبقه موجود گزینش شده و سپس مدارک شخص دریافت کننده ارسال می شود. در وارد کردن کلیه اطلاعات فرم دقت کنید.

زمانی که مراحل تکمیل فرم را انجام دادید،یک کد پنج رقمی دراختیار شما قرار داده می شود تا بتوانید به کمک آن از نحوه عملکرد پرونده ثبت برند خود مطلع شوید.درنهایت، کارشناس مربوطه اطلاعات و مدارک وارد شده در سایت را بررسی میکند.درنتیجه بررسی،نتیجه های متفاوتی را میتوان مشاهده کرد که به بیان زیر می باشد:

در اطلاعات واردشده یا اظهارنامه تهیه شده نقص و کاستی وجود دارد.(نتیجه:نهایت۳۰روز جهت رفع نواقص اطلاعات فرصت دارید).
طرح نشان مغایر مقررات قانونی می باشد یا نام برند تکراری می باشد.(نتیجه:رد اظهارنامه).
کالاهای مربوطه غیرقابل ثبت می باشند.(نتیجه:رد برخی از موارد تقاضایی در اظهارنامه).
مدارک و اطلاعات وارد شده مطابق مقررات قانون و بدون نقص بوده وقابل ثبت می باشد.(آگهی نوبت اول).

چنانچه اظهارنامه تایید گردد و وضعیت آگهی نوبت اول ارسال شود،باید جهت تهیه مدارک و ارائه آن به ادارا مالکیت معنوی اقدام نمود.پس از آن هزینه روزنامه رسمی و حق الثبت را پرداخت کنید تا برند شما در اطلاع همگان قرارگیرد.در نهایت علامت پیشنهادی برای شما در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. در آگهی روزنامه باید نام و نشانی مالک برند، ویژگی های آن و ویژگی های مربوط به کالا های دارای برند موردنظر قید شود. چنانچه تا یک ماه پس از انتشار روزنامه، اعتراض یا شکایتی حاصل نشد، علامت مورد نظر با موفقیت به ثبت خواهد رسید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری

در صورتی می تواند حق استعمال انحصاری یک علامت تجاری را به مالک آن داد که علامت تجاری خود را به ثبت رسانده باشد .

ثبت آنلاین برند

امروزه چنانچه فردی قصد به ثبت رساندن برند خود داشته باشد با توجه به پیشرفت صنعت تکنولوژی و دنیای اینترنتی به سهولت می توانند به انجام این امرمبادرت نمایند.

مدارک ثبت علائم تجاری

به نشان هایی که برای شناساندن محصول یا کالا از نظر حالات و ضمانت مطلوب بودن محصولات بکار می روند علائم تجاری گفته می شود

شرایط ثبت علائم تجاری

جهت شناساندن محصولات صنعتی و اجناس یا خدماتی از حیث کیفی و تضمین مرغوبیت محصولات علایم تجاری نشانه هایی ستند که این وظیفه را بر عهده دارند.

زمان و هزینه ثبت علامت تجاری

اشخاصی که می توانند برند خود را بر اساس شرایط و ضوابط ثبت نمایند باید در نحوه ثبت آن اطلاعات کافی داشته باشند هزین

مراحل ثبت علائم تجاری

علائم تجاری که بر روی کالا ها و محصولات گذاشته می شود بر اساس شرایطی که قانون تجارت و اداره مالکیت صنعتی معنوی تصویب کرده است قابلیت ثبت را دارد .

نقل و انتقال برند

زمانی که برند برای شناسایی کالا و محصولات خود انتخاب می نمایید می توانید بعد از ثبت برند و رسیمت یافتن آن انتقال ان را انجام دهید

مزایای ثبت برند

اشخاصی می توانند از مزایای ثبت برند بهره مند گردند که برند خود را ثبت نموده باشند .

ثبت اختراع

اختراع از ابتکار و طرح ریزی که از نتیجه افکار و خلاقیت های می باشد یک کالا و یا محصولی را بوجود می آورد گفته می شود

ثبت علامت تجاری حقوقی

در تعریف علامت تجاری میتوان گفت: بنا به ماده 1 قانون ثبت ،به اشکال مختلفی از علامتها مانند طرح،عکس،اعداد ، عبارت ، مهر ، لفاف و... که جهت تمایر و تفکیک محصولات صنعتی ، کشاورزی یا تجاری به کار گرفته می شوند علامت تجاری اطلاق می شود .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟