لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین مدارک ثبت برند مراحل ثبت برند مدت زمان ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مدارک ثبت علامت تجاری مراحل ثبت علامت تجاری مدت زمان و هزینه ثبت علامت تجاری
ثبت علائم تجاری
مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری مراحل ثبت علائم تجاری شرایط ثبت علائم تجاری هزینه ثبت علائم تجاری
ثبت لوگو
ثبت لوگو مدارک ثبت لوگو شرایط ثبت لوگو مراحل ثبت لوگو
خدمات ایلیا
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع ثبت نشان تجاری
تماس

مدارک ثبت علائم تجاری


به نشان هایی که برای شناساندن محصول یا کالا از نظر حالات و ضمانت مطلوب بودن محصولات بکار می روند علائم تجاری گفته می شود.این علامتها شامل طرح،عکس و واژه می باشد یا به شکل نام یک مکان، شهر یا به شکل نشان و نقوش و دیگر موارد باشد.

علامت تجاری و جمعی بنا به ماده 30 قانون علامت ، تعیین کرده :

الف- به هر آرمی قابل مشاهده ای که باعث شود محصولات یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی  از یکدیگر تمیز داده شوند علامت تجاری گفته می شود.

ب- علامتی قابل مشاهده ای که قادر باشد ویژگیهای محصول یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی که با نام علامت جمعی در اظهار نامه ثبت آمده باشد و با نظارت مالک به ثبت رسیده بصورت جمعی مورد استفاده قرار گرفته می شود تفکیک نماید.

ج- نام تجاری به اسم یا عنوانی که شخص حقیقی یا حقوقی را معرفی و معین می کند اطلاق می شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علائم تجاری

ثبت علائم تجاری به دو گونه حقوقی و حقیقی صورت می گیرد. اسناد لازم جهت علائم تجاری حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد.تمامی اسناد جهت شخص حقیقی می بایست به اسم فرد بوده و با گروه مورد نظر و فعالیت تعیین شده وابسته باشد  و در اسناد لازم جهت فرد حقوقی همه ی اسناد و پروانه ها می بایست به نام شرکت که همان شخص حقوقی است باشد و همچنین گروهی که در نظر گرفته شده باید در موضوع شرکت آمده باشد. 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند به قرار ذیل است :

الف) شخص حقیقی :

 1. اسناد تایید شده شناسایی درخواست کننده( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
 2. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین به کار گرفته شده باشد)
 3. فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر نوع گواهی فعالیت صادر شده از ارگان های نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10

ب) شخص حقوقی:

 1. اسناد تایید شده شناسایی مدیر عامل شرکت ( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
 2. فتوکپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (بیش از دو سال از آخرین تغییرات شرکت نباید گذشته باشد)
 3. اسناد مبنی برفعالیت در رشته مربوط ارائه گردد.مثلا جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 4. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین بکار گرفته نشده باشد)
 5. ده نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا عکس علامت تجاری مورد تقاضا نهایتا در ابعاد 10در 10سانتی متر
 6. چنانچه علامت تجاری سه بعدی باشد ارائه علامت به شکل نمونه گرافیکی یا عکس دو بعدی به گونه ای که  از شش جهت مختلف گرفته شده باشد و در کل یک نمونه واحد را بوجود بیاورد.
 7. استفاده از حق تقدم : اگر که درخواست کننده یا در خواست کنندگان ثبت در نظر داشته باشند  با استناد به در خواست  ثبت یا ثبت خارج از کشور از امتیازات حق تقدم ( حداکثر 6 ماه ) بهره مند شوند باید اسناد مربوط به حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا نهایتا در عرض 15 روز از آن تاریخ ارائه نمایند.
 8. رونوشتی از قوانین و شرایط استفاده از علائم تجاری و تاییدیه مقام با صلاحیت
 9. رسید تادیه هزینه های قانونی

علائم تجاری غیر قابل ثبت

در مقررات کشورهای گوناگون با در نظر گرفتن فرهنگ ،عرف ، حسن اخلاق ، صلاحدیدهای کشور و در نظر داشتن دین و اخلاق برای گزینش و ثبت علائم تجاری محدودیتهایی در نظر گرفته شده است. مطابق با ماده ٥ قانون، علائم و اختراعاتی که در ذیل به شرح آنها خواهیم پرداخت را نمی توان به ثبت رساند:

 • علامت هلال احمر –علامت ها – نشان های دولت ایران
 • پرچم رسمی ایران با علامت ویژه جمهوری اسلامی
 • پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و پرچمهایی که توسط دولت ایران منع شده باشد
 • علائم تجاری سازمان های رسمی مثل هلال احمرو صلیب سرخ ، رجاء ، همراه اول و …
 • لغات و یا عبارتهایی كه بتوان آنها را به نوعی به ایران منتسب کرد مانند دولتی و ایران ومانند آن
 • در صورتی که علائم نظم عمومی را بر هم بزند یا درتضاد با عفت باشد.
 •  واژه های عمومی: مثلا لغت رایانه و یا کتاب را نمی توان به تنهایی به ثبت رساند زیرا اینها کلماتی عام هستند که برای تمامی محصولات می توان به کار گرفت.
 • کلمات توصیف کننده : برای شرح محصول و نولیدات از این کلمات استفاده می شود.برای مثال ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انو��ع خوراکی را به تنهایی نمیتوان به کار برد و باید دارای پیشوند یا پسوند باشد.تا بتوان به ثبت رساند
 • علائم گمراه کننده : برای نمونه جهت عرضه شیره خرما و انگور چنانچه عکس زنبور عسل بکار گرفته شده باشد برای ثبت علامت تجاری مورد قبول واقع نخواهد شد.زیرا موجب برداشت غلط و انحراف افکار مصرف کنندگان خواهد شد و امکان دارد خریدار این محصول را با این برداشت که عسل می باشد خرید کند.
 • علائمی که با نظم عمومی و حسن اخلاق در تضاد باشند: در کل واژه ها و صوری که ناقض موازین ، ضوابط اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه باشد قابل ثبتنمی باشند.
 • علائمی هستند مانند پرچم، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی معرفی شده و معمولا نمی توان آنها رابه ثبت رساند. الا در صورتی که از مراجع ذی صلاح مجوز بین المللی اخذ کرده باشند.

مراحل ثبت علائم تجاری

متقاضیان محترم ثبت علائم تجاری برای کسب اطلاع از مراحل ثبت علائم تجاری با ما در ارتباط باشید مشاوران و کارشناسان خبره ما یاری رسان شما د این امر می باشند.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت علامت اجباری

قط دولت میتواند برای یک علامت اجبار به ثبت را تعیین کند.ثبت علامت را برای کالاهای ذیل را هیئت وزیران الزامی دانسته است.داروهای اختصاصی (اسپسیالیته)در موارد پزشکی و دام پزشکی مورد استفاده اند و...برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

هزینه ثبت برند

از جمله اسنادی که معتبر بوده و به دارنده آن حق امتیاز انحصاری را می دهد گواهینامه ثبت برند می گویند. بدین صورت که متقاضی برای نوع فعالیت و حرفه خود نامی را انتخاب می نمایند

ثبت برند مواد غذایی

باتوجه به نیاز مردم به محصولات غذایی و هم چنین تقاضای خرید بیشتر مردم از محصولات مواد غذایی ، تولید کنندگان و یا پخش کنندگان مواد غذایی بیشتر از هر صنعت و صنف دیگری رواج یافته است

ثبت لوگو

هدف از ثبت لوگو برای بدست آوردن تمایز بین کالاها و محصولات در واقع کاربرد دارد . در نتیجه زمانی که ثبت لوگو را انجام میدهید می توانید به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده نمایید

شرایط ثبت لوگو

طراحان برای به تصویر کشاندن یک لوگو به این موضوع توجه می کنند که در حین سادگی اطلاعات و علامت های تصویری قابل ملاحظه ای را در خود جای دهند

مدارک ثبت لوگو

شما باید این توانایی را داشته باشید که به طراحی یک لوگو بپردازید که بتواند حضور خود را در بازارهای تجاری حفظ کرده و مشتری آن را به سرعت بشناسد و استفاده نماید

ثبت علامت حقیقی

در تعریف مراحل به ثبت رساندن علامت تجاری حقیقی می توان گفت علامتی است که محصول تولید شده و یا خدمات شخص حقیقی را از دیگر خدمات و کالاهای تولید شده منفک می کند و می بایست قبل از به ثبت رساندن شرکت مبادرت به ثبت آن نمود.

ثبت برند فست فود

از آنجایی که اولین نیازهای بشر موادغذایی می باشد بازاری کارآمد و مناسب برای تجارت در بین فعالان اقتصادی به شمار می رود. با ثبت نمودن برند مواد غذایی می توان به یک قدم از بقیه رقبا صعود کرد.

مدارک ثبت علائم تجاری

به نشان هایی که برای شناساندن محصول یا کالا از نظر حالات و ضمانت مطلوب بودن محصولات بکار می روند علائم تجاری گفته می شود

مزایای ثبت برند

اشخاصی می توانند از مزایای ثبت برند بهره مند گردند که برند خود را ثبت نموده باشند .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟