درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

مراحل ثبت برند

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 28 مهر 1400


این موضوع که شرکت ها به چه نحوی به نمایش در آیند از اهمیت بسزایی برای شروع فعالیت تجاری آنها برخوردار می باشد. لذا چنانچه تصمیم داشته باشند از برند برای معرفی خود در اذهان و دید عموم استفاده کنند نخست می بایست در مورد برند خود وارسی های دقیقی به عمل آورند.

شرکتها معمولا از لوگو برای انتقال پیام یا مطلب و منظور و محصول خود استفاده می کنند. سعی بر این است که مشتری یا مصرف کننده از دیدن یک برند به احساس مثبت دست پیدا کرده و آن را در ذهن خود بسپارد . برای بدست آوردن یک طرح مناسب بهتر است که شرکتها با یک تیم طراحی یا شرکتهای معتبر طراحی مشاوره نمایند تا جلوه ی خاصی از محتوای مانند لوگو یا علامت را به تصویر بکشند.

برندی می تواند موفقیت کسب کند که مطالب و احساسی که در قریحه پیام وجود دارد را نمایش دهد وبتواند توسط برند در مورد محصول خود اطلاع رسانی نماید. برندی که توانایی این را داشته باشد که در مصرف کننده احساس خوشایندی بوجود آورد و جلب نظر مشتری را بدست بیاورد آن شرکت موفق شده است برند سازی نماید.برای نمونه شرکت هایی که برند آنها ارزش خاص و ویژه ای ای دارد و کالاهای زبانزد و پرآوازه می باشد مانند شرکتهای نایک،آدیداس، بنز،ورساچه، شنل، اپل،مایکروسافت.

یک برند مناسب و جذاب می تواند در فروش هرچه بیشتر یک محصول ویژه یک شرکت و همچنین محصولات دیگر آن شرکت کمک شایانی نماید. چنانچه برندی به شکل حرفه ای طراحی شده باشد مشتری را برای خرید آن محصول ترغیب خواهد کرد و پس از به فروش رفتن درصورتی که از لحاظ کیفی رضایت مشتری را جلب نماید به طور ناخودآگاه مصرف کننده ترغیب خواهد شد محصولات دیگر از همان برند و از همان شرکت را انتخاب و امتحان نماید. 

مزایای ثبت برند

 1. در صورتی که فردی برند خود را ثبت کرده باشد  صرفا خود او اجازه ی استفاده از آن برند را خواهد داشت . شرکتها می بایست برای جلوگیری از سوء استفاده افراد دیگر از برند خود ابتدا آن را به نام خود به ثبت برسانند تا جلوی تقلب و جعل آن را بگیرند.
 2. مصرف کننده قادر می باشد با شناخت برندهای مختلف انواع محصولات را تمیز دهد و با آکاهی کامل نسبت به محصول اقدام به خرید نماید.
 3. برند می تواند به محصولات و خدمات شما اعتبار و جلوه ببخشد و باعث معروفیت و شناخت بیشتر نزد عموم شود.
 4. باعث می شود عملکرد شرکتها در بالا بردن کیفیت محصولات خود با دقت بیشتری انجام پذیرد.
 5. باعث تمایز محصولات شرکتها نسبت به یکدیگر می شود. 
 6. برای اخذ وام وو تسهیلات بانکب امکان دارد کارآمد باشد.
 7. با ثبت برند به سهام صاحبان سهام ارزش افزوده تعلق می گیرد که منجر به ازدیاد درآمد شرکت خواهد شد.
 8. برند خاصیت جابجایی و واگذاری به غیر را دارد و شما قادر خواهید بود آن را به دیگران منتقل نمائید.
 9. چنانچه شرکتی توانایی این را داشته باشد که از برند شما درآمد بیشتری برای شما یا شرکت  کسب کند با عقد یک قرارداد می توانید نمایندگی فروش را به او اعطا نمائید و برند ثبت شده یخود را به او واگذار کنید تا به این ترتیب از درآمد او شما نیز به انتفاع بیشتری دست پیدا کنید
 10. برند می تواند به عنوان یکی از موارد معتبر و دارای ارزش برای یک فعالیت تجاری محسوب شود.
 11. در صورتی که قصد اعطای نمایندگی را داشته باشید داشتن برند یکی از موارد لازم برای بستن قرارداد می باشد.
 12. از آنحا که اشخاص ثالث نیز مجاز به استفاده از برند می باشند و می توان امتیاز استفاده از آن را به دیگران داد به عنوان یک منشاء کسب درآمد بصورت مستقیم به حساب می آید.
 13. به عنوان وسیله ای برای بازاریابی می توان از آن استفاده کرد همچنین بهه عنوان یکی از ارکان مهم برای کسب اعتبار و اشتهار شرکت ها می باشد.

مدارک مورد نیازجهت ثبت برند 

شخص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. رونوشت کارت ملی.
 3. رونوشت کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.)

شخص حقوقی

 1. رونوشت شناسنامه.
 2. رونوشت کارت ملی.
 3. رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.)
 4. رونوشت مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.)
 5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

نکته:چنانچه در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما به منظور ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

مراحل ثبت برند

 1. بستن قرارداد و امضاء موکل بر وکالتنامه (برای اعمال کارهای اداری ثبت برند)
 2.  داده ها و شرایط و اسناد موکل جهت ثبت برند مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.
 3. چنانچه فرد تمایل داشته باشد قبل از اینکه ثبت نام تجاری صورت بگیرد از برند استعلام به عمل می آید.
 4. در صورت یکه اسناد و مجوزهای مورد نیاز آماده باشد دو تا سه روز کاری طول می کشد تا پرونده به سامانه اداره ثبت مالکیت صنعتی ارائه شود و تشکیل پرونده رسما انجام شود. (برای رفتن به مرحله بعد پس از اینکه پرونده تشکیل شد 30 تا 45 روز مهلت مقرر شده است)
 5. کارشناس اداره مالکیت صنعتی پرونده را پس از اینکه  به او ارجاع شد برآیند کارشناسانه و موقعیت پرونده را بعد از دو ماه وارسی اعلام میدارد.که به یکی از موارد ذیل منتج خواهد شد:

1. تایید : عدم وجود نواقص و ایرادات و همچنین تناقض یا شباهت نمی باشد و آماده است تا در مراحل بعدی صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری صورت گیرد.با در نظر گرفتن این مورد که 3 نوبت آگهی جهت ثبت علامت تجاری باید انجام شود این اولین مرحله از آگهی می باشد.

در این مرحله می بایست امور مربوط به درج در روزنامه رسمی انجام گردد، به این معنا که پس از تایید تقاضای شما در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر خواهد شد. این مطلب را در نظر داشته باشید زمان 10 تا 15 روز کاری نیاز می باشد تا زمان انتشار در روزنامه رسمی صورت گیرد.

چنانچه اعتراضی وجود داشته باشد بعد از نشر روزنامه رسمی اول 1 ماه زمان در اختیار قرارداده شده است. اگر فردی نسبت به ثبت برند شما مطالبه ای داشته باشد اعلام واخواهی نماید.

پس از پشت سر گذاشتن 30 روز کاری کسی اعلام واخواهی نکرد تقاضای آگهی دوم را می توان ارائه کرد. این به این معنی است که مسیر زیادی از انجام مراحل طی شده است (حدود90 درصد) و شما شماره ی ثبت علامت تجاری را در اختیار دارید.

بعد از اینکه آگهی دوم درج گردید بلافاصله باید مبادرت به جهت چاپ در روزنامه رسمی شرکتها کرد.(روزنامه رسمی دوم تا این مرحله به انجام رسیده است.)

برای قرار گرفتن روزنامه رسمی داخل سایت جهت مشاهده و ردگیری  10 الی 15 روز کاری به زمان احتیاج می باشد.

مادامی که روزنامه رسمی دوم ارائه شود تقاضای آگهی انحصاری 10 ساله ثبت برند بوسیله ی وکیل به اداره مالکیت صنعتی ارائه خواهد شد.

پرونده پس از پشت سر گزاشتن 2 الی 3 روز کاری پرونده به اتمام رسیده و مدارک ثبت برند آماده تحویل به موکل است.

در صورتی که ثبت برند را به مشاروان و کارشناسان ثبت ایلیا بسپارید در کمترین زمان برای شما به ثبت می رسانند در واقع کلیت زمان ثبت 30 الی 45 روزکاری می باشد . و باید توجه کرد با عدم آگهی از قوانین مربوطه اگر شخص متقاضی اقدام به ثبت نماید این زمان بیشتر می باشد.

2. رد کامل : در صورت مشاهده نتایج استعلامات و مشاهده تشابه با برندهای قبلی و عدم رعایت قوانین و مصوبات پرونده رد می شود.

برای جلوگیری از این اخطار الزامی است استعلام برند قبل از ثبت را انجام دهید می توانید جهت کسب اطلاعات از نحوه استعلام به مقاله آن مراجعه نمایید. 

3.زمانی در پرونده کاستی وجود که یکی از مدارک موجود نباشد و بطور مثال یا مجوز فعالیت جز مدارک نباشد و یا در مورد اطلاعات مشکلی وجود دارد که ابلاغیه رفع نقص صادر می شود.

سپس متقاضی می تواند بر اساس ابلاغیه سازمان اصلاحیه نقص را انجام می دهد و سپس اقدامات بعدی را انجام دهد تا روند و ثبت به پایان برسد.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید