درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

مدارک ثبت لوگو

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 28 مهر 1400


در شروع مقاله به ویژگی هایی از ثبت لوگو می پردازیم:

ویژگی های یک لوگو حرفه ای چیست ؟

- منحصر به فرد بودن لوگو

شما باید این توانایی را داشته باشید که به طراحی یک لوگو بپردازید که بتواند حضور خود را در بازارهای تجاری حفظ کرده و مشتری آن را به سرعت بشناسد و استفاده نماید.برای دست یابی به این مهم نباید از علامت های عمومی، عکس ها و آیتمهایی که قبلا استفاده شده بکار گرفته شود.لزومی به نمایش محصولات یا خدمات شما در لوگو نمی باشد و یک طرح مناسب باید قادر به تعریف فعالیت شما باشد.

لوگو به چه کار شرکت ها می آید؟

لوگو به عنوان نشان تجاری شرکت شناخته می شود.بلند بودن اسم شرکت موجب نمی شود که در بازار معرفی شوند و به اشتهار برسند.در حالیکه در تمامی نقاط دنیا این لوگو ها هستند که کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را به نمایش گذاشته و آنها را به مخاطبان معرفی خواهند کرد.لوگو یکی از ارکان اصلی تجارت به حساب می آیند.لوگو را می توان به اشکال مختلف طراحی کرد مثلا می تواند اسم شرکت را برای آن در نظر گرفت یا مخفف اسم شرکت را و یا کلا اسمی متفاوت با اسم شرکت باشد لکن معرف خدمات یا محصولات شرکت باشد.

این مساله که لوگو بتواند موضوع فعالیت شخص یا شرکت را در خود داشته باشد و نباید با نوع حرفه و فعالیت شما در تضاد باشد.باید این موضوع را همواره مد نظر داشته باشید که هیچ نشان و علامتی را بدون برنامه به برند یا لوگو اضافه نکنید چرا که اگر به راستی محتوا و اندیشه را به مخاطب انتقال ندهد یا بی جهت بکار رفته باشد میتواند موجب اغفال مشتریان شده و باعث انحراف افکار مخاطبین از موضوع شود.چنانچه این حالت رخ دهد از لحاظ قانونی امکان بهه ثبت رسیدن ندارد.

چه لوگو هایی را می توان ثبت کرد؟

اگرکه لوگویی کهه طراححی کرده اید دارای شرایط ویژه باشد و مقررات  را رعایت کرده باشد و همچنین مبتکرانه  و انحصاری باشد مجاز به هه ثبت رساندن  آن می باشید و هیچ گونه ممحدودیتی برای به ثبت رسیدن آن وجود ندارد.در طراحی لوگو شما قادر می باشید از رنگها و تصاویر مختلف و حروف ایرانی استفاده کنید و چنانچه دارای کارت بازرگانی می باشید حروف لاتین و ارقام را نیز می توانید در طراحی لوگو به کار ببرید. کشورهایی می باشند که از مزه ها و بوها نیز در عنوان برند استفاده مینمایند.لکن این مطلب در ایران مرسوم نمی باشد.

این امکان وجود دارد که در اظهارنامه ثبت لوگو اینگونه قید شده باشد که لوگو جمعی می باشد به این معنا که عده ای از افراد یادتعدادی از شرکتها جهت به نمایش گزاشتن کیفیت خدمات یا کالای خود از یک لوگو استفاده می کنند تا اینگونه بیان کنند که صاحب آن لوگو محصوات و یا خدمات آنها را مورد تایید خود قرار داده است.بنابراین از لوگو صرفا به شکل فردی و شخصی استفاده نمی کنند.

یکسری از لوگوها نیز موجود می باشند که به عن وان لوگوی اشتراکی شناخته شده اند که متعلق به موسسات بین المللی و بنام هستند و برای به تصویر کشاندن این مطلب که دارای مرجعیت و کارگروه می باشند از آنها استفاده می شود.در صورت بکار گرفتن این علامتهای اشتراکی فی الواقع خود را عضوی از این گروه معرفی خواهید کرد.مثل لوگوی اشتراکی جامعه مهندسین، پزشکان، معماران، هنرمندان و ...

لوگوهایی هستند که از آنها به عنوان تاییدیه یاد می شود و با نام لوگوی تصدیق کننده شناخته می شوند. شرکتها و موسسات گوناگونی ازاین لوگوها  استفاده می کنند. این لوگوها به عنوان سند یا مدرکی می باشند که موفقیت یا جایگاه شرکت را مورد تایید خود قرار می دهند و دارنده آن خود را تحت حمایت آن مرکز یا سازمان در می اورد. برای نمونه لوگوهای تایید کننده می توان به علامت استاندارد،ce، و انواع گواهی نامه های ایزو اشاره کرد و چنانچه موفقیته ای یک شرکت در ممیزی ها دیده شود قادر خواهند بود از این علامتها بهه صورت موقت استفاده نمایند.

مدارک مورد نیاز ثبت لوگو

الف- اشخاص حقوقی

 1. ارائه یک رونوشت از آگهی تاسیس،هر نوع تغییرات مانند تغییر نام،آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات.
 2. ارائه یک رونوشت از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت.
 4. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 5. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضا در ابعاد 10*10 سانتی متر.
 6. ارائه مهر شرکت.

 ب -اشخاص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
 2. ارائه رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی.
 4. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10در10 سانتی متر.

مراحل ثبت لوگو

به منظور ثبت لوگو بایستی مرحله های قانونی را درست و صحیح سپری کنید.بهتر است کلیه این مرحله ها با توجه به دیدگاه مشاوران و کارشناسان کاردان و خبره ثبت آراکس سپری کنید تا برای هزینه های اضافی و دوباره کاری مانعی به وجود بیاید.متقاضی ثبت لوگو بایستی مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را تهیه نماید و مطابق  روش و مراحلی که در ذیل عنوان شده است موضوع ثبت لوگو را سپری کنند:

ورود و ثبت نام در سایت مالکیت معنوی و در قسمت ثبت علائم تجاری

 1. به منظور این امر نخست بایستی مدارک را تهیه و تدوین نموده باشید بعد از آن بایستی به پایگاه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به آدرس sherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید.
 2. آدرس فوق الذکر به اداره مالکیت صنعتی تعلق دارد اما در هنگام ورود به سایت در قسمت چپ سایت بایستی اداره مالکیت معنوی را انتخاب نمایید و وارد شوید.
 3. بعد از آن تقاضای خود را وارد نمایید و همه مدارک و مستندات و اظهارنامه  لوگو خود را در این قسمت طبق دستورکار وارد نمایید.
 4. هنگامی که اطلاعات خود را وارد سایت اداره مالکیت معنوی نمایید بایستی به مواردی که در ذیل عنوان شده اند توجه نمایید:
 5. اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که قرار است صاحب لوگو باشد را وارد نمایید.
 6. در قسمتی باید اطلاعات وکیل و یا نماینده شرکت را وارد نمایید زیرا به منظور ارسال رمز و اطلاعیه های احتمالی  نیاز است.
 7. طبقه کالا و خدمات باید به دقت انتخاب و متناسب با موضوع شرکت شما باشد. البته بعدا تغییر این طبقات امکان پذیر خواهد بود.
 8. در صورتی که در قسمت ورود مدارک نیاز دارید مورد دیگری را هم بارگذاری نمایید بایستی در قسمت پیوست های اختیاری این مدارک بارگذاری شود.
 9. هزینه های ثبت برند یا لوگو را باید به صورت اینترنتی پرداخت نمایید. بنابراین دربر داشتن رمز دوم الزامی می باشد.
 10. در پایان فرایند ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و هم چنین کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می شود. حتما آن را یادداشت و ذخیره کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از ان استفاده کنید.
 11. زمان بررسی و ارزیابی  درخواست شما جهت ثبت لوگو ممکن است حدود سه ماه از ورود اظهارنامه طول بکشد.توجه داشته باشید که این مدت زمان به صورت حداکثری می باشد.در نهایت بایستی با تایید و تصدیق تقاضای شما پرونده تشکیل گردد که مطلوب می باشد این کار را به وکلای کاردان و با تجربه ثبت آراکس بسپارید تا آن ها این امر را برای شما به انجام برسانند.
 12. ثبت نهایی لوگو به پرداخت هزینه های نهایی و هم چنین آگهی های ثبت برند نیازمند می باشد.بعد از نخستین انتشار آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه کثیرالانتشار فرصتی یک ماهه به لوگو اعطا می گردد.در صورتی که در این مدت زمان شخصی اعتراض و یا شکایتی برای لوگو شما نداشته باشد تصدیق نامه ثبت لوگو و با مدت زمان 10ساله صادر خواهد گردید.

بعد از آن در حدود7 روز بعد بایستی آگهی دوم به منظور لوگو در روزنامه رسمی کشور صادر گردد.پس از ده روز کاری با ارائه رونوشت درخواست اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم بایستی به منظور صادر شدن پروانه ده ساله ثبت لوگو مبادرت گردد.این پروسه هم امکان دارد دوالی سه روز زمان ببرد.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید