درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

ثبت اختراع

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 28 مهر 1400


اختراع از ابتکار و طرح ریزی که از نتیجه افکار و خلاقیت های می باشد یک کالا و یا محصولی را بوجود می آورد گفته می شود .

طرح اختراع در واقع باید به گونه ای باشد که به توان آنرا از فکر  به عمل انتقال داد که این مرحله در واقع بر عهده صاحب فکر مخترع انجام می شود.

در قانون چیزی که به عنوان اختراع گفته می شود در مورد صنعت و کشاورزی می باشد لذا در این مورد باید گفت که موارد دیگر هم شامل می شود و فقط نباید اکتفا به آن موضوع کرد .

امکان دارد که اختراع در زمینه تحقق باشد.

اختراع از ابتکار و ایده ای جدید می باشد و گرنه هر اختراعی که قبلا ثبت شده است جدید به شمار نمی آید . باید به طور باشد که قابلیت شبیه سازی نداشته باشد .

قابلیت ثبت اختراع را بدین صورت می توان عنوان کرد که دارای ابتکاری خلاقانه و ایده پردازی جدید باشد که کاربرد اصلی آن در صنعت می باشد . هدف از بیان صنعت به صورت گسترده شامل مواردی مانند صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری ، خدمات می باشد .  

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و مقاله را مطالعه نمایید.

کدام اختراعات قابلیت ثبت دارند ؟

همان طور که در بالا اشاره شد ابتکار بودن اختراع در واقع این معنی را می دهد که کاربرد صنعتی داشته و در فن های صنعتی قبلی وجود نداشته باشد .

اختراعات غیرقابل ثبت کدامند ؟

موارد ذیل در ماده 4 قانون از حمیات های اختراع از طرف قانون خارج می باشد :
الف- کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری
ب- طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی
ج- روش های تشخیص و معالجه ی بیماری های انسان یا حیوان

این بند شامل فرآورده های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش های مزبور نمی شود.
د- منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده ی آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها
ه- آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.

مدارک ثبت اختراع

مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع عبارتند از:

اظهارنامه ثبت شده اختراع در 3 سری ارائه شود . این اظهارنامه را متقاضی می تواند از واحد اوارق بهادار اخذ نموده و مطابق نمونه کلیه گزینه های آن را تکمیل نماید . الزامی است ذیل اوراق تکمیل شده را امضا و مهر نماید .

اختراع باید دارای توصیف باشد که شرح آن در 3 سری باید ارائه داده شود . شرح اختراع در برگه A4 انجام شود که تمام جوانب اختراع و اینکه به صورت باید اختراع عملی شود شرح داده شود .

ارائه نقشه های اختراع در 3 نسخه ، نقشه كامل اختراع باید با مركب و از روی مقیـاس متـری تهیه و ذیل نقشه‌ها را متقاضی یا وكیل او امضاء نمایند. نقشه‌های اختراع باید روی كاغذ 34 سانتیمتـر طـول و 22 سانتیمتـر عـرض رسـم گردند و فقط از یك طرف كاغذ استفاده شود.

ارائه ادعانامه اختراع در 3 نسخه ، اختراع معمولا برای حل کردن مشکلی انجام می شود یعنی راه حل می باشد و اینکه چه مزایایی را به دنبال دارد را بیان می کند .

ارائه مدارم شناسایی مخترع شناسنامه و کارت ملی

ارائه مبالغ پرداختی دولتی بایت حق الثبت اظهارنامه ثبت اختراع

اختراع در اداره مالکیت صنعتی و معنوی قابلیت ثبت را باتوجه به شرایط مصوبه دارد مطابق موارد ذکر شده اظهارنامه را همراه با مدارک به اداره ارائه می دهید . اداره فوق موارد دریافتی اختراع را بررسی نموده و از ارگانهای مربوطه استعلامات لازم را اخذ می نماید .سپس مصاحبه ای را بامخترعین قرار می دهد تا مشخصات فنی اختراع به طور واضح بیان کنند .

دستور چاپ آگهی اعلام اختراع توسط روزنامه رسمی صادر گردیده و پس از چاپ، اختراع به نام شخص ثبت شده تلقی میگردد.

مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع

زمانی که ثبت اختراع بر اساس قوانین تأیید می شود گواهینامه آن صادر می شود و به مخترع تحویل داده می شود مدت اعتبار این گواهینامه 20 سال می باشد . اعتبار این گواهینامه بعد از 20 سال به پایان می رسد و این گواهینامه با پرداخت هزینه های قانونی مجدد قابل تمدید می باشد.

مراحل ثبت اختراع 

برای آگاهی و کسب اطلاعات لازم در مورد ثبت اختراع می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید