درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

ثبت آرم و لوگو

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 28 مهر 1400


لوگو یا همان نشان تجاری با هدف خلق اعتبار و وجه تمایز میان خدمات یک شرکت با شرکت دیگر و یک شخص حقیقی با شخصیت های حقیقی دیگر مورد استفاده واقع می شود و به عنوان وسیله ای به منظور معرفی شدن و شناساندن محصولات یک شرکت در بازار به کار برده می شود.

لوگو بر اساس قانون تجارت ایران به ثبت رساندن آن الزامی نمی باشد ولی هنگامی که به ثبت برسد بایستی به وسیله ی دولت به منظور حفظ حقوق و مالکیت آن برای فرد ثبت کننده و مالک برند حمایت شود.

اسامی مخصوص اشیا

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره اسامی مخصوص اشیا می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

به دلیل وجود رقابت زیادی که در موضوعات گوناگون اقتصادی و تجاری در میان انواع شرکت های داخلی و خارجی می باشد بهتر است برند یا لوگو  ثبت شود تا شخص یا اشخاصی از منفعت ها و اعتبار آن به سود خود و زیان صاحب برند استفاده ننمایند .

به منظور ثبت لوگو بایستی مراحل زیر دنبال شود :

مراحل ثبت لوگو

برای آن که لوگو به ثبت برسد بایستی مراحل قانونی به درستی طی شود. بهتر است تمامی این مراحل تحت نظر و دیدگاه مشاوران متخصص در موسسه حقوقی ایلیا طی  شود تا به منظور هزینه های اضافی و دوباره کاری ها جلوگیری  شود. متقاضی ثبت لوگو بایستی مدارکی که در ادامه  مبحث توضیح داده خواهد شد را تهیه و تدوین نمایید و سپس مطابق توضیحات زیر مراحل موضوع ثبت لوگو را طی نمایند.

ورود و ثبت نام در سایت مالکیت معنوی و در قسمت ثبت علائم تجاری

برای انجام این امر بایستی مدارک را تهیه و تدوین  وفراهم  کرده باشیدبعد از آن  به سایت اداره مالکیت معنوی به ادرس sherkat.ssaa.ir رجوع نمایید. آدرس سایت به اداره مالکیت صنعتی متعلق می باشد ولی به هنگام ورود به سایت در قسمت چپ سایت باید اداره مالکیت معنوی را انتخاب کنید و سپس  وارد شوید و درخواست خود را وارد کنید و کلیه ی مدارک و اسناد و اظهارنامه لوگو خود را در این قسمت برابر با دستورالعمل ها وارد کنید.

نام تجاری - انتخاب نام تجاری

برای مطالعه بیشتر درباره نام تجاری - انتخاب نام تجاری می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید :

اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که مالک لوگو می باشد را وارد نمایید.

در قسمت بعد بایستی اطلاعات وکیل و یا نماینده شرکت را وارد نمایید تا در صورت لزوم  رمز و بخش نامه های احتمالی برای او ارسال شود.

طبقه بندی کالا و خدمات بایستی  با دقت انتخاب شود و متناسب با موضوع شرکت شما باشد شایان ذکر است که پس از مدتی می توان این طبقات را تغییر داد.

چنانچه در قسمت ورود مدارک به این  نیاز دارید که موارد دیگری را هم بارگذاری نمایید بایستی باید در قسمت ضمائم اختیاری این مدارک را  بارگذاری کنید.

به منظور پرداخت هزینه های ثبت برند یا لوگو که به صورت اینترنتی بایستی پرداخت شود رمز دوم الزامی می باشد.

در انتهای پروسه ی ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک می شود و هم چنین کد پیگیری و شماره ثبت برند برای شما ارسال و قابل رویت می باشد شما باید  آن را یادداشت و ذخیره نمایید تا در مرحله های بعدی بتوانید ان ها را مورد استفاده قرار دهید.

تقاضای  شما به منظورثبت لوگو سه ماه بعد  از ارائه اظهار نامه  تحقیق و بررسی می شود. این زمان به صورت  حداکثری می باشد . هنگامی که شما تقاضا را تایید می کنید پرونده شما تشکیل می شود بهتر است شما انجام این امور را به موسسه حقوقی ایلیا بسپارید تا به وسیله ی متخصصان مجرب و کاردان انجام شود.

برای آن که ثبت نهایی صورت بگیرد شما باید هزینه های نهایی و آگهی های ثبت برند را پرداخت نمایید. بعد از  آن که اولین اگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه ای کثیر الانتشار منتشر شد به برند فرصتی یک ماهه داده می شوددر صورتی که  طی این مدت شخصی  ادعا و شکایتی برای برند و لوگو شما نداشته باشد  تصدیق نامه ی ثبت برند برای شما به مدت 10 سال صادر خواهد شد.

دو هفنه پس از آن آگهی دوم برند بایستی  در روزنامه رسمی کشور منتشر شود. پس ازطی  ده روز کاری با تسلیم نسخه رونوشت درخواست اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم بایستی  به منظور صدور پروانه ده ساله ثبت لوگو مبادرت شود. این پروسه  هم ممکن است دو تا سه روز به طول انجامد.

چه کسانی ممکن است در خصوص ثبت لوگو شما معترض شوند؟

معمولا سه دسته از افراد ممکن است لوگو شما را مورد اعتراض قرار دهند:

- اشخاصی که برند و یا لوگو شما به طور کامل  شبیه و کپی از برند ان ها باشد.

- اشخاصی که لوگو یا برند شما شباهت های بسیار زیادی با لوگو ان ها دارد و این امکان وجود دارد که سبب تداخل برند شما با مشتریان او شود و برند او اعتبار خود را  از دست بدهد.

- اشخاصی که ادعا می کنند مالکیت برند شما را دارند و بر این باورند که برند در گذشته به وسیله ی ان ها مورد استفاده بوده است  و یا به طور کامل آن ها طراح برند بوده اند و ممکن است طرح آن ها مورد سرقت قرار گرفته باشد.

مزایای ثبت ارم و لوگو 

ثبت آرم و لوگو:

 1. ضمانت می کند که مشتریان قادرند محصولات و خدمات را از یکدیگر متمایز کنند.
 2. شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولات و خدماتشان را از هم متفاوت کنند.
 3. وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس خلق مشهوریت و معروفیت شرکت ها می باشند.
 4. با ثبت آرم و لوگوی تجاری مجوز استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که سرمایه و دارایی با ارزش کسب و کار و فعالیت باشند.
 7. شرکت ها را تشویق می نماید تا در محافظت و بهتر شدن محصولات و خدمات سرمایه گذاری نمایند.
 8. این امکان وجود دارد که جهت اخذ وام سودمند باشند.

وجود نقص در پرونده  لوگو

در صورتی که در تقاضا و پرونده شما به منظور  ثبت لوگو  نواقص و اشکالاتی دیده شود باید با توجه به راهنمایی و مشاوره  کارشناسان حقوقی این  نواقص و اشکالات برطرف و اطلاع رسانی شود. این امور  بایستی در اداره مالکیت معنوی و در  زمان مشخص شده ی خود انجام شود اگر مطابق فوق صورت نگیرد و سبب اتلاف وقت شود و به پایان برسد و یا در تمام اظهارنامه ثبت لوگو بطلان شود امکان پیگیری مجدد نخواهد بود و باید دوباره و با برطرف نمودن نواقص و اشکالات ارائه شده برای ثبت لوگو مبادرت شود.

آدرس اداره مالکیت صنعتی : تهران میدان امام خمینی ره  خیابان  فیاض  بخش ساختمان قدیمی  بانک ملی اداره مالکیت صنعتی.

مدارک مورد نیاز برای ثبت آرم و لوگو

اشخاص حقوقی

 • یک رونوشت از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات اعم از تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و هم چنین روزنامه تاسیس همراه با  قید تغییرات ارائه شود.
 • یک رونوشتی از مجوز های شرکت که در بردارنده ی پروانه بهره برداری و جواز تاسیس می باشد ارائه شود.
 • رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت ارائه شود.
 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت ارائه شود.
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست د در ابعاد 10*10 ارائه شود.
 • مهر شرکت ارائه شود.

اشخاص حقیقی

 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی متقاضی ارائه شود.
 • رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت ارائه شود.
 • رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی ارائه گردد.
 • نمونه ای از علامت تجاری مورد تقاضا در ابعاد 10*10 ارائه شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان ایلیا در ارتباط باشند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید