لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین مدارک ثبت برند مراحل ثبت برند مدت زمان ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مدارک ثبت علامت تجاری مراحل ثبت علامت تجاری مدت زمان و هزینه ثبت علامت تجاری
ثبت علائم تجاری
مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری مراحل ثبت علائم تجاری شرایط ثبت علائم تجاری هزینه ثبت علائم تجاری
ثبت لوگو
ثبت لوگو مدارک ثبت لوگو شرایط ثبت لوگو مراحل ثبت لوگو
خدمات ایلیا
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع ثبت نشان تجاری
تماس

اهمیت ثبت برند و نام تجاری


در ابتدا برای شروع مقاله باید بدانید برند نام و نشانی است که بر روی کالا و یا خدمات می باشد که مشخص کردن آن می باشد که باعث تمایز دو کالا و یا دو خدمات از هم می شود در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم :

چرا باید نام تجاری خود را ثبت کنیم؟

ثبت نمودن علامت تجاری(برند) طبق قوانین و مقررات مربوط، به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی حق انحصاری می دهد.

وقتی علامت تجاری  یا برند به ثبت می رسد به شخصی اعم از حقیقی و یا حقوقی که مالک آن می باشد حق انحصاری را به ارمغان می آورد و قادر می باشد میان کالا و یا خدماتی که به صورت عینی و یا مشابه آن در بازار وجود دارد وجه تمایزی را به وجود بیاورد و از سو استفاده های احتمالی جلوگیری نماید.در صورتی که علامت تجاری به ثبت نرسد برای  افرادی که رقیب و یا هم صنف می باشند این امکان فراهم می شود تا بتوانند از همان علامت و علامتی که مشابه آن می باشد و این شباهت تا حدی  می باشد که سبب گمراهی می گردد استفاده کنند و در نهایت باعث می شود تا سرمایه گذاری و بازاریابی برای محصولی به هدر برود و کالا و یا خدمات مذکور با کیفیت های متمایز  و در بسیاری از این  موارد پایین تر از کیفیت استاندارد در جامعه عرضه شود و در نتیجه بی کیفیتی محصول و نارضایتی مردم را به بارخواهد آورد.

شایان ذکر است که اگر یکی از رقیب های مالک علامت از علامت تجاری برابر یا شبیه علامت تجاری استعمال نماید این امکان وجود دارد که مصرف کنندگان به گمراهی گرفتار شوند و ندانند که این محصول به شرکت آن ها تعلق دارد یا خیر و آن را محصول را خریداری می کنند که این مبادرت نه تنها سبب کاهش سود آن ها می گردد بلکه مشتریان را هم به گمراهی می کشاند و سبب آسیب رساندن به نام و آوازه آن ها می گردد و تمامی مصرف کنندگان از  آن محصول  با عنوان محصولی با کیفیت پایین یاد می کنند.

ایلیا یکی از دپارتمانهای تخصصی در زمینه ثبت برند و ثبت علامت تجاری

اهمیت ثبت برند در تضمین اصالت

در صورتی که مصرف کننده به هنگام روبرو شدن با برندی که به ثبت رسیده است این اطمینان را داشته باشد که این کالا و یا خدماتی که دریافت می کند همان کالایی می باشد که مورد  رضایت اوست و به همان علامت تجاری که مشاهده می کند تعلق دارد و کمیت و کیفیت آن تحت نظر همان علامت و نام تجاری واقع شده است ضمانت بر ریشه اصلی تحقق یافته است.

در حقیقت قصد و غرض، عدم فریب عمومی مردم  می باشد. ارزش و اعتبار  یک علامت تجاری رابطه ی فشرده ای  با مقدار موفقیت و پیروزی  محصول ارائه شده تحت آن نام دارد. به همین دلیل ارج و شکوه  ثبت علامت در بازارهای مقصود  و جلب مشتری به خوبی معین و تعیین می گردد.

مطابق ماده ی 2"حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد"بنابراین کسی که علامت خود را به ثبت نرسانیده نمی تواند دیگران را از استعمال آن منع کند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند و نام تجاری

الف-  شخص حقیقی

 1. ارائه فتوکپی شناسنامه.
 2. ارائه فتوکپی کارت ملی.
 3. ارائه فتوکپی کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه فتوکپی مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....

ب-  شخص حقوقی

 1. ارائه فتوکپی شناسنامه.
 2. ارائه فتوکپی کارت ملی.
 3. ارائه فتوکپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 4. ارائه فتوکپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و ....
 5. ارائه کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.

مزایای ثبت برند و نام تجاری

 1. ثبت برند باعث جلوگیری از سواستفاده ی متقلبان می شود که به موجب آن می توانید از عرضه ی کالاهای مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نمایید.
 2. ثبت برند به مصرف کنندگان امکان انتخاب می دهد،بدین صورت که ثبت برند تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند .مشتری به محض ملاحظه ی علامت می داند که این محصول متعلق به کارخانه یا تجارتخانه ای است که مورد اعتماد او می باشد.
 3. ثبت برند شرکت ها را قادر می سازد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 4. ثبت برند می تواند برای شرکت ها وجهه و شهرت ایجاد کند و ابزار مناسبی جهت بازاریابی باشد.
 5. علامت تجاری قابل نقل وانتقال است و می بایست وفق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد.لذا تفویض اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده ،به شرکت های ثالث داده می شود که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 6. عدم فله فروشی کالاها.
 7. اطمینان بیشتر در برندهای ثبت شده نسبت به کالاهای فله ای.
 8. یک برند ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشد.
 9. ثبت برند می تواند برای دریافت وام نیز حائز اهمیت باشد.
 10. ثبت برند شرکت ها را تشویق می کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 11. ثبت برند می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 12. می تواند تجارت جهانی را گسترش دهد.
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل ثبت برند

یک برند مناسب و جذاب می تواند در فروش هرچه بیشتر یک محصول ویژه یک شرکت و همچنین محصولات دیگر آن شرکت کمک شایانی نماید

جستجو برندهای ثبت شده

در جهت ثبت برند منتخب خود بهترین کار این است که اطلاعاتی در مورد برندهای ثبت شده در ایران داشته باشید سپس اقدام به ثبت برند خود نمایید با این کار می توانید از ثبت برندهای تکراری جلوگیری نمایید

لوگو بین المللی چگونه ثبت می شود؟

به منظور آسان تر شدن روال ثبت بین المللیلوگو و به دست آوردن حقوقی که از طریق آن به دست می آید تعدادی از کشورهایی که در کنوانسیون پاریس عضویت دارند انجمنی بین الملل را به منظور حمایت کردن از مالکیت صنعتی در جهت کنوانسیون ذکر شده تشکیل داده اند

تفاوت بین نام تجاری و عنوان تجاری

بین نام تجاری و عنوان تجاری تفاوتهایی وجود در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری

در صورتی می تواند حق استعمال انحصاری یک علامت تجاری را به مالک آن داد که علامت تجاری خود را به ثبت رسانده باشد .

علامت تجاری (Trademark) چیست؟

اصولا در بازار های امروزه چیزی که بتواند برتری بودن را نسبت به دیگری نشان دهد یک علامت تجاری است که باید متمایزتر بودن از موارد مشابه را به خوبی نشان دهد . در این مقاله به تعریفی از علامت تجاری Trademark می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

ثبت برند حقوقی

به هر نشان یا مشخصه ای که این توانایی را دارد تا میان کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده به وسیله ی یک شخص/شرکت از کالاها یا خدمات دیگر شرکت ها با اشخاص وجه تمایزی ایجاد کند برند یا علامت تجاری می گویند.

مراحل ثبت علائم تجاری

علائم تجاری که بر روی کالا ها و محصولات گذاشته می شود بر اساس شرایطی که قانون تجارت و اداره مالکیت صنعتی معنوی تصویب کرده است قابلیت ثبت را دارد .

اعتراض به رد اظهارنامه علامت تجاری

باتوجه به ماده هایی که در قانون تجارت آمده است بعد از انتشار آگهی علامت تجاری این امکان وجود دارد که متقاضی معترض به ثبت در اداره مالکیت صنعتی اعتراض خود را ثبت نماید در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود

انتخاب نام تجاری

انتخاب نمودن یک نام تجاری نیازمند دقت بسیار زیادی می باشد یک نام مناسب قادر می باشد در موفقیت و پیروزی یک کالا نقشی بسیار مهم را ایفا نماید مطالعه مطلب می تواند اطلاعات کافی در مورد انتخاب نا متجاری به شما بدهد .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟