درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علائم تجاری

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 29 دی 1400


به نشان هایی که برای شناساندن محصول یا کالا از نظر حالات و ضمانت مطلوب بودن محصولات بکار می روند علائم تجاری گفته می شود.این علامت ها شامل طرح،عکس و واژه می باشد یا به شکل نام یک مکان، شهر یا به شکل نشان و نقوش و دیگر موارد باشد.

علامت تجاری و جمعی بنا به ماده 30 قانون علامت به تشریح ذیل می باشد:

الف- به هر آرم قابل مشاهده ای که باعث شود محصولات یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی از یکدیگر تمیز داده شوند علامت تجاری گفته می شود.

ب- علامت قابل مشاهده ای که قادر باشد ویژگی های محصول یا خدمات اشخاص حقوقی یا حقیقی که با نام علامت جمعی در اظهارنامه ثبت آمده باشد و با نظارت مالک به ثبت رسیده بصورت جمعی مورد استفاده قرار گرفته می شود را تفکیک نماید علامت تجاری است.

ج- نام تجاری به اسم یا عنوانی که شخص حقیقی یا حقوقی را معرفی و معین می کند اطلاق می شود.

مزایای ثبت علائم تجاری

 1. ثبت برند،تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 2. ثبت برند،شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 3. ثبت برند،ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 4. با ثبت برند،اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند،جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. ثبت برند،ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند،شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. ثبت برند،می تواند برای دریافت وام مفید باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علائم تجاری

ثبت علائم تجاری به دو صورت حقوقی و حقیقی صورت می گیرد. اسناد لازم جهت علائم تجاری حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد.تمامی اسناد جهت شخص حقیقی می بایست به اسم فرد بوده و با گروه مورد نظر و فعالیت تعیین شده وابسته باشد  و در اسناد لازم جهت فرد حقوقی همه ی اسناد و پروانه ها می بایست به نام شرکت که همان شخص حقوقی است باشد و همچنین گروهی که در نظر گرفته شده باید در موضوع شرکت آمده باشد. 

الف) شخص حقیقی

 1. اسناد تایید شده شناسایی درخواست کننده( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی)
 2. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین به کار گرفته شده باشد.)
 3. فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر نوع گواهی فعالیت صادر شده از ارگان های نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10 سانتی متر.

ب) شخص حقوقی

 1. اسناد تایید شده شناسایی مدیر عامل شرکت ( فتوکپی شناسنامه و کپی کارت ملی)
 2. فتوکپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (بیش از دو سال از آخرین تغییرات شرکت نباید گذشته باشد)
 3. اسناد مبنی برفعالیت در رشته مربوط ارائه گردد.مثلا جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 4. فتوکپی کارت بازرگانی (چنانچه حروف لاتین بکار گرفته نشده باشد)
 5. ده نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا عکس علامت تجاری مورد تقاضا نهایتا در ابعاد 10در 10سانتی متر
 6. چنانچه علامت تجاری سه بعدی باشد ارائه علامت به شکل نمونه گرافیکی یا عکس دو بعدی به گونه ای که  از شش جهت مختلف گرفته شده باشد و در کل یک نمونه واحد را بوجود بیاورد.
 7. استفاده از حق تقدم : اگر که درخواست کننده یا در خواست کنندگان ثبت در نظر داشته باشند  با استناد به در خواست  ثبت یا ثبت خارج از کشور از امتیازات حق تقدم ( حداکثر 6 ماه ) بهره مند شوند باید اسناد مربوط به حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا نهایتا در عرض 15 روز از آن تاریخ ارائه نمایند.
 8. رونوشتی از قوانین و شرایط استفاده از علائم تجاری و تاییدیه مقام با صلاحیت.
 9. رسید تادیه هزینه های قانونی.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

در مقررات کشورهای گوناگون با در نظر گرفتن فرهنگ ،عرف ، حسن اخلاق ، صلاحدیدهای کشور و در نظر داشتن دین و اخلاق برای گزینش و ثبت علائم تجاری محدودیت هایی در نظر گرفته شده است. مطابق با ماده ٥ قانون، علائم و اختراعاتی که در ذیل به شرح آنها خواهیم پرداخت را نمی توان به ثبت رساند:

 1. علامت هلال احمر –علامت ها – نشان های دولت ایران.
 2. پرچم رسمی ایران با علامت ویژه جمهوری اسلامی.
 3. پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و پرچمهایی که توسط دولت ایران منع شده باشد.
 4. علائم تجاری سازمان های رسمی مثل هلال احمرو صلیب سرخ ، رجاء ، همراه اول و …
 5. لغات و یا عبارتهایی كه بتوان آنها را به نوعی به ایران منتسب کرد مانند دولتی و ایران ومانند آن.
 6. در صورتی که علائم نظم عمومی را بر هم بزند یا درتضاد با عفت باشد.
 7.  واژه های عمومی: مثلا لغت رایانه و یا کتاب را نمی توان به تنهایی به ثبت رساند زیرا این ها کلماتی عام هستند که برای تمامی محصولات می توان به کار گرفت.
 8. کلمات توصیف کننده : برای شرح محصول و نولیدات از این کلمات استفاده می شود.برای مثال ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی را به تنهایی نمیتوان به کار برد و باید دارای پیشوند یا پسوند باشد.تا بتوان به ثبت رساند.
 9. علائم گمراه کننده : برای نمونه جهت عرضه شیره خرما و انگور چنانچه عکس زنبور عسل بکار گرفته شده باشد برای ثبت علامت تجاری مورد قبول واقع نخواهد شد.زیرا موجب برداشت غلط و انحراف افکار مصرف کنندگان خواهد شد و امکان دارد خریدار این محصول را با این برداشت که عسل می باشد خرید کند.
 10. علائمی که با نظم عمومی و حسن اخلاق در تضاد باشند: در کل واژه ها و صوری که ناقض موازین ، ضوابط اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه باشد قابل ثبتنمی باشند.
 11. علائمی هستند مانند پرچم، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی معرفی شده و معمولا نمی توان آنها رابه ثبت رساند. الا در صورتی که از مراجع ذی صلاح مجوز بین المللی اخذ کرده باشند.

مراحل ثبت علائم تجاری

برای ثبت علائم تجاری نخست باید به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http:/iripo.ssaa.ir مراجعه کرده و فرم مربوط به تقاضانامه را تکمیل کنید. در این فرم، اطلاعات و مدارک شخص حقیقی یا حقوقی دارنده برند لازم است. خصوصیات کالا و خدمات در ۴۵ طبقه موجود گزینش شده و سپس مدارک شخص دریافت کننده ارسال می شود. در وارد کردن کلیه اطلاعات فرم دقت کنید.

زمانی که مراحل تکمیل فرم را انجام دادید،یک کد پنج رقمی دراختیار شما قرار داده می شود تا بتوانید به کمک آن از نحوه عملکرد پرونده ثبت برند خود مطلع شوید.درنهایت، کارشناس مربوطه اطلاعات و مدارک وارد شده در سایت را بررسی میکند.درنتیجه بررسی،نتیجه های متفاوتی را میتوان مشاهده کرد که به بیان زیر می باشد:

در اطلاعات واردشده یا اظهارنامه تهیه شده نقص و کاستی وجود دارد.(نتیجه:نهایت۳۰روز جهت رفع نواقص اطلاعات فرصت دارید).
طرح نشان مغایر مقررات قانونی می باشد یا نام برند تکراری می باشد.(نتیجه:رد اظهارنامه).
کالاهای مربوطه غیرقابل ثبت می باشند.(نتیجه:رد برخی از موارد تقاضایی در اظهارنامه).
مدارک و اطلاعات وارد شده مطابق مقررات قانون و بدون نقص بوده وقابل ثبت می باشد.(آگهی نوبت اول).

چنانچه اظهارنامه تایید گردد و وضعیت آگهی نوبت اول ارسال شود،باید جهت تهیه مدارک و ارائه آن به اداره مالکیت معنوی اقدام نمود.پس از آن هزینه روزنامه رسمی و حق الثبت را پرداخت کنید تا برند شما در اطلاع همگان قرارگیرد.در نهایت علامت پیشنهادی برای شما در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. در آگهی روزنامه باید نام و نشانی مالک برند، ویژگی های آن و ویژگی های مربوط به کالا های دارای برند موردنظر قید شود.چنانچه تا یک ماه پس از انتشار روزنامه، اعتراض یا شکایتی حاصل نشد، علامت مورد نظر با موفقیت به ثبت خواهد رسید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ایلیا تماس بگیرید و ضمن مشاوره تلفنی رایگان از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما نیز بهره مند شوید.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید