درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

ثبت علامت تجاری حقوقی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 29 دی 1400


در تعریف علامت تجاری میتوان گفت: بنا به ماده 1 قانون ثبت ،به اشکال مختلفی از علامتها مانند طرح،عکس،اعداد ، عبارت ، مهر ، لفاف و... که جهت تمایر و تفکیک محصولات صنعتی ، کشاورزی یا تجاری به کار گرفته می شوند علامت تجاری اطلاق می شود .

علامت تجاری یک آرم است که باعث تمایز محصولات تولید شده یا خدمات یک شرکت ارائه شده یک واحد تولیدی از سایر محصولات می شود. مواردی که ذکر خواهد شد تعریفی از علامت تجاری می باشد:

1)به هر علامت قابل مشاهده ای که موجب تشخیص محصولات یا خدمات  کالاها یا خدمات حقوقی شود اطلاق می شود.

2) هر علامتی که قابل لمس و مشاهده باشد که به نام علامت تجاری در اظهارنامه ثبت درج شده باشد و این توانایی را داشته باشد که مبدا و یا دیگر ویژگیهای یک محصول مثل کیفیت محصول یا خدمات اشخاص حقوقی که موجب تمایز توسط علامت که با پشتیبانی مالک علامت تجاری به ثبت رسیده است می شود.

3) به نام و یا نشان و یا عنوانی که شناساننده و تعیین کننده ی شخص حقوقی یا حقیقی باشد علامت تجاری گفته می شود.

نام تجاری - انتخاب نام تجاری

برای مطالعه بیشتر درباره نام تجاری - انتخاب نام تجاری می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

حقوق علامت تجاری شامل  دو مقوله می شود: ( حقوق مادی – حقوق معنوی )

حقوق مادی : در صورتی که استعمال و تصاحب و سود و جابجایی و اجرای هرنوع از ضابطه در ارتباط با علامت تجاری منحصرا در اختیار مالک علامت می باشد لکن این پشتیبانی حقوققی از علامت و مالک آن محدود به زمان تعیین شده ای می باشد.( مادامیکه دوره حقوقی به اتمام نرسیده باشد در طی مدت ثبت قادر خواهید بود از این حقوق بهرمند شوید)

برای مالک علامت حائز اهمیت ترین  حقوق مادی علامت تجاری این است که مجاز به استعمال و بکارگیری علامت به هر نحو روی  کالاها و خدماتی باشد که به ثبت رسانده است می باشد .همچنین مالک علامت در صورت تمایل می تواند مطابق با ضوابط و مقررا ت حقوقی ویژه برند خود را به شخص حقوقی دیگر انتقال دهد. انجام این امر منوط به اطلاع دادن به ادراه ما لکیت معنوی می باشد. مطابق با قوانین تجاری میتوان علامت تجاری را بصورت قهری یا اختیاری انتقال داد. 

پیش گیری از سوء استفاده دیگران :حق استفاده ازعلامت تجاری فقط متعلق به مالک علامت می باشد و شخص ثالث مجازبه استفاده از علامت دیگران  بدون کسب اجازه ی مالک نخواهد بود در غیر این صورت چنانچه استفاده ی غیرقانونی از یک علامت به عمل آید مالک علامت قادر خواهد بود به روش قانونی و از طریق مراجع قضایی حق خود را مطالبه کند و افزون بر اینکه می تواند از بکار گیری طرح صنعتی خود توسط غیر جلوگیری کند می تواند ضرر و زیان وارد شده را نیز مططالبه نماید.یعنی فرد متخلف می بایست بخاطر نقض انحصار با توجه به حقوقی که ثبت علامت تجاری برای مالک در نظر گرفته باید کلیه ی خسارتهای وارده به مالک برند را بنا به حکم قضایی و قانون نپتادیه کند.

 حقوق معنوی  :  در کنار حقوق مادی علامت تجاری مشتمل بر حقوق مالکیت معنوی  هم می شود.

به حقوق مالکیت معنوی مالکیت فکری هم اطلاق می شود. نیز یاد می شود که مواردی مثل نوآوریهای ادبی ، هنری، ابداعات و خلاقیت های فکری و ذهنی انسان در عرصه های گوناگون علمی ، صنعتی ، تکنولوژی و نشان تجاری و طرح صنعتی کاربردی تولید و تجارت را شامل می شود.

مالکیت را در حقوق معنوی نمی توان انتقال داد لکن از محدویت زمانی برخوردار نمی باشد، ما لکیت معنوی همچنین محدویت مکانی را در بر نمیگیرد.به این معنی که مشتریان و مصرف کنندگان محصول و خدمات یک طرح صنعتی درهر مکانی به یک فرد و در یک مکان خاص  تعلق دارند.چنانچه یک شخص مالک این طرح باشد.

اسامی مخصوص اشیا

در جهت مطالعه بیشتر درباره اسامی مخصوص اشیا می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • اسناد تایید شده شناسایی؛
 • اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی و روزنامه تاسیس و فتوکپی کارت ملی مالکان امضا و شناسنامه
 • اسناد نماینده قانونی: چنانچه نماینده قانونی درخواست را ارائه داده باشد (وکیل، مالک، یا مالکان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) اسناد پیوست آن شود.
 • ۱نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا عکس از علامت تجاری مورد تقاضا نهایتا درابعاد ۶×۶سانتی متر.
 • چنانچه علامت تجاری سه بعدی باشد به شکل عکس نمونه گرافیکی یا عکس دو بعدی به گونه ای که از شش زاویه مختلف گرفته شده باشد و نهایتا تشکیل به یک نمونه واحد شود.
 • اسنادی مبتنی  بر فعالیت در زمینه ی مرتبط ارائه شود مثلا جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …

مزایای ثبت علائم تجاری

 • علامت تجاری متضمن تشخیص محصولات از یکدیگر توسط مشتریان می باشد.
 • بوسیله ی علامت تجاری شرکت ها و کارخانجات تولیدی میتوانند تمایز محصولات تولیدی و اجناس خود را با دیگران مشخص می کنند.
 • برای دادن وجهه و اعتبار و شناساندن شرکت ها و تولیدی ها علامت تجاری می تواند وسیله ی مناسبی  برای بازاریابی محسوب شود.
 • در صورتی که می خواهید نمایندگی اعطا کنید باید برای عقد قرارداد باید علامت تجاری داشته باشید.
 • جهت گرفتن تسهیلات و وام از موسسات  بانکها داشتن جواز می تواند موثر باشد.
 • علامت تجاری مشوق تولیدی ها و شرکتها و کارخانجات در ارتقا و محافظت از کیفیت محصولانت تولیدی می باشد.

مدت اعتبار قانونی علائم تجاری ثبت شده                                        

ثبت علامت تجاری از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت ده سال اعتبار دارد. دوره های ده ساله برای تمدید  علامت ثبت در نظر گرفته شده که پس از تادیه هزینه تعیین شده تمدید خواهد شد.( پس از اتمام دوره یک فرصت ارفاقی شش ماهه آغاز می شودد مبلغ تمدید، با در نظر گرفتن جریمه تاخیر مشخص می شود که باید پرداخت شود.)

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید