لوگو سفید ایلیا
ثبت برند
ثبت برند فارسی ثبت برند لاتین مدارک ثبت برند مراحل ثبت برند مدت زمان ثبت برند هزینه ثبت برند
ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری حقیقی ثبت علامت تجاری حقوقی مدارک ثبت علامت تجاری مراحل ثبت علامت تجاری مدت زمان و هزینه ثبت علامت تجاری
ثبت علائم تجاری
مدارک لازم برای ثبت علائم تجاری مراحل ثبت علائم تجاری شرایط ثبت علائم تجاری هزینه ثبت علائم تجاری
ثبت لوگو
ثبت لوگو مدارک ثبت لوگو شرایط ثبت لوگو مراحل ثبت لوگو
خدمات ایلیا
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع ثبت نشان تجاری
تماس

شرایط ثبت علائم تجاری


جهت شناساندن محصولات صنعتی و اجناس یا خدماتی از حیث کیفی و تضمین مرغوبیت محصولات علایم تجاری نشانه هایی ستند که این وظیفه را بر عهده دارند.

ماده 1 با توجه به قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات در تشریح علامت تجاری اینچنین در نظر گرفته است که:
"جهت تمایز و تفکیک انواع محصولات صنعتی ، تجاری یا فلاحتی میتوان از علامتهای تجاری که مشتمل بر طرح،عکس، واژه، اعداد، حرف ، مهر و لفاف می باشند استفاده کرد.یک علامت تجاری می تواند برای تفکیک مزایای محصول یا کالای جمعی از کشاورزان یا صاحب صنعتان بکار گرفته شود یا کالای یک ناحیه و شهر از کشورمان در نظر گرفته شود.

از ماده ذکر شده میتوان چنین برداشت کرد که برای در نظر گرفتن علامت محدودیتی وجود ندارد ، و قادر خواهند بود با توجه به سلیقه افراد از لغات،حروف، اعداد، عکس افراد عادی یا دانشمندان یا به شکل موزیک استفاده و آگاهی و شناخت  کالاهای بخشهای تولیدی،صنعتی یا خدماتی مثل  حمل و نقل زمینی،هوایی یا دریایی بکار گرفته شود.

در بکار گیری و انتخاب علامت تجاری باید توجه داشت جدید و بدیع باشد و بتوان آن را به دیگران منتقل کرد و افراد را دچار سر درگمی نکند.

با توجه به مطلب ذکر شده نمیتوان از علامتهای زیر استفاده کرد:

 الف) اسامی عام را به دلیل اینکه عامیانه می باشند و قابلیت این را ندارند که به نوع خاصی از محصول تعلق داشته باشند،نمیتوان به عنوان علامت تجاری در نظر گرفت .برای نمونه برای کالایی مانند قند شما نمیتوانید از کلمه ی قند استفاده کنید و یا عکس ماهی را برای کنسرو ماهی در نظر بگیرید و در شکل آن تغییر و حالت ویژه ای بوجود نیاورید.

 ب)برای علامت تجاری قادر نمی باشید از توصیف محصول استفاده نمائید. مثل باقلوای شیرین،اما معمولا تلاش بر این است علامتی که انتخاب می شود با محصول تولیدی همخوانی داشته باشد مثل پنبه ترموژن که معنای آن گرم کننده می باشد یا شکل ملود یا برای انتشارات موسیقی یا نشانv برای ترکیباتی که ویتامین دارهستند .قاضی تشخیص می دهد که علامت انتخاب شدهدر چه حد مبدعانه می برای مثال برای گزینش اسامی عام محصول به زبان خارجی باید این مطلب را مدنظر قرار داد که آن کلمه در کشور به چه اندازه شناخته شده می باشد و این امکان وجود دارد که به عنوان علامت گزینش شود یا خیر.
ج)شکل های ساده مثل خط مستقیم و نقشهای هندسی یا رنگ های عادی علامت محسوب نمی شوند غیر از آنکه با ترکیب آنها بتوان یک تصویر مبدعانه خلق کرد.

ثبت علامت تجاری

مطابق با تبصره 1 قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات مصوب اول تیرماه 1310 در کشورمان ایران ثبت علامت بصورت اختیاری می باشد غیر از نکاتی که الزام دولت بر آنها قرار گرفته باشد. به علاوه ماده 2: " چنانچه فردی علامت خود را به ثبت رسانده باشد می تواند علامت تجاری را به انحصار خود درآورد.
لذا موسسات تجاری مجبور نیستند علامت تجاری را ثبت کنند الا در حالاتی که دولت برای آن الزام در نظر بگیرد.اما پس از ثبت علامت میتوانند از علامت بصورت انحصاری استفاده کنند .پس چنانچه علامت خود را به ثبت نرسانید دیگر افراد می توانند از آن استفاده و احیانا سوء استفاده نمایند. تجار و موسسات تجاری می بایست  علامت خود را ثبت کنند تا در برابر تقلب و تقلید دیگر افراد جلوگیری کنند .

در ماده 5 قانونی تجارت غیر قابل ثبت بودن علامت های تجاری ذکر شده است که به توصیف آنها می پردازیم:

.علائم دولتی ، مملکتی و رسمی ( مثل نشان جمهوری اسلامی ایران ، هلال احمر و ...)
علائم منافی نظم یا عفت عمومی

.علائمی که اسم یا عنوان عمومی و مورد استفاده عموم باشد مثل عنوان پارچه ، ماشین و ...
علائمی که از پیش ثبت شده باشد.(برای بدست آوردن اطمینان از ثبت نشدن اسم برند پیشنهادی خود قادر می باشید  به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه نمایید ).
واژه ها یا گزاره ای که به نوعی وابستگی به ارگان ها یا مقامات رسمی ایران را یاد آور شود یا القا نماید ، مانند کلماتی مثل انقلابی یا دولتی و امثال آن ها

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت:

1-سه رونوشت از اظهارنامه ثبت علامت بازرگانی روی نمونه های چاپی از سمت درخواست کننده یا وکیل او فراهم و ارائه شود.اظهارنامه مورد نظرمی بایست تاریخ و امضاء داشته باشد نکته های زیر را در بر داشته باشد:

امضاء کننده اظهارنامه ، صاحب علامت
اقامتگاه قانونی ( شخص حقیقی یا حقوقی )
نوع صنعتی یا نوع تجارت
اسم و اقامتگاه اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ و اخطار را دارند.
محصول و طبقات علامت مطابق با آیین نامه ( ق.ث.ع.و.ا)
شرح و توضیح علامت
شیوه ی ویژه بکارگیری علامت مثلا برای وسایل مختلف به هر شکل و اندازه و نوع چاپ تعیین شود

2-مدارک تایید شده شناسایی درخواست کننده 
الف) اشخاص حقیقی:کپی سجل و کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی:آخرین روزنامه رسمی دلالت بر مدیریت  کند کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
3-اسناد نماینده قانونی:درصورتی که درخواستبوسیله ی نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) مطرح شود اسناد به آن پیوست می شود.
4-10 مدل گرافیکی یا کپی یا عکس از علامت مورد تقاضا نهایتا در ابعاد ده در ده سانتی متر
5-چنانچه علامت  سه بعدی باشد ارائه علامت به شکل مدل گرافیکی یا عکس دو بعدی به شکلی که از شش زاویه مختلف فراهم شود و در مجموع تشکیل یک نمونه واحد بدهد.
6-تسلیم اسنادی که فعالیت در رشته مربوط را دلالت کند.
7-استفاده از حق تقدم:اگر درخواست کننده ثبت در نظر داشته باشد با اتکا به درخواست ثبت یا ثبت خارج از کشور از امتیازات حق تقدم(حداکثر 6 ماه)بهره جویی کند باید اسناد مرتبط با حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ ارائه دهد.
8-رونوشتی از مقررات و شرایط استفاده از علامت جمعی و گواهی مقام صلاحیت دار
نکته:ارائه ی کارت بازرگانی هنگامی مورد نیاز نمی باشد که در عکس علامت یا اسمی که مد نظر دارید برای ثبت واژه یا حروف لاتین بکار گرفته نشده باشد.

مراحل ثبت علائم تجاری

بعد از اینکه اسناد ذکر شده فراهم آمد ، به سایت مالکیت صنعتی (بخش ثبت علائم تجاری) رفته و با توجه به نوع شخص حقیقی یا حقوقی مراحل ثبت اظهارنامه را کامل کرده  و اسناد لازم را در سایت آپلود نمائید.
درخواست کننده می بایست تعیین نماید که علامت تجاری او به کدام بخش و گروه مرتبط می باشد.در نهایت پس از کنترل  و تصدیق اطلاعات ثبت شده مبلغ اولیه ی ثبت باید بوسیله ی اینترنت واریز گردد.بعد از اینکه مراحل به اتمام رسید، کد رهگیری را وصول کرده وچنانچه کارشناس مربوطه مورد تایید قرار دهد، دو رونوشت از قرارداد به نشانی شما ارسال می شود.پس از اینکه دو نسخه را امضاء کردید آنها را به همراه فیش واریزی واسنادی که برابر اصل شده اند به نشانی مرکز ارسال نمائید و مراحل ثبت بعد از اینکه مدارک به دست شما رسید آغاز خواهد شد.چنانچه اظهارنامه ای زودتر درسامانه به ثبت رسیده باشد برسی آن مقدم بر دیگر اظهارنامه ها خواهد بود بنابراین حضور درخواست کنندگان در اداره بر روال انجام کار تاثیرگذار نخواهد بود.

 اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی بعد از اینکه اظهارنامه را وصول کرد مطابق با مقررات به تنظیم آن پرداخته و در دفتر ثبت مراتب را درج خواهد کرد. بنا به ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات:"مواردی موجود می باشد که بواسطه ی آن مسئول شعبه درخواست ثبت را قبول نخواهد کرد:
1)چنانچه علامت با مقررات قانونی در تضاد باشد.
2)اگر که علامت پیش از این به نام دیگری به ثبت رسیده باشد و یا با علامت دیگری که به ثبت رسیده است مشابه باشد و شباهت به مقداری باشد که خریداران عادی که معلومات خاصی در این مورد ندارند را دچار اشتباه کند
در صورتی که اداره ی مالکیت صنعتی به این نتیجه برسد که شرایطی که در قانون آمده است در نظر گرفته شود علامت را به ثبت خواهند رساند و آگهی ثبت آن را به انتشار می رساند. (تادیه هزینه های ثبت علامت را درخواست کننده بر عهده دارد.).
 مراتب در روزنامه رسمی با ثبت اسم و آدرس صاحب علامت و محصولاتی که علامت در آنها بکار رفته است ،با ذکر کلیه ی ویژگی ها  آگهی خواهد شد.

در دفتر ویژه ای ثبت علامت با ذکر مراتب ذیل انجام خواهد شد:

الف-شماره و تاریخ ترتیب اظهارنامه
ب-شماره و تاریخ ثبت علامت و ویژگیهای ذکر شده در ماده یک آیین نامه
ج-چسباندن نمونه ای از علامت در جای تعیین شده که مختص این کار می باشد.
د-هزینه ثبت  و حقوق دریافتی جهت هر صنف
ه-امضای متقاضی یا قائم مقام او به شیوه ای که بخشی از امضای او در روی صفحه و بخشی از آن روی علامت باشد.
و-امضای رئیس شعبه ثبت علائم و یا قائم مقام وی
بعد از اینکه علامت تایید شده به ثبت رسید که شامل نکات زیرباشد با چسباندن  نمونه ای کامل از علامت بر روی آن به صاحب علامت یا نماینده وی داده خواهد شد:
1-تاریخ اخذ اظهارنامه و شماره ثبت آن در دفتر ثبت اظهارنامه
2-تاریخ و شماره ثبت علامت
3-نام و پیشه و سکونتگاه و تابعیت صاحب علامت
4-نوع کالای تجاری و یا محصول و گروه محصولی که علامت جهت تمیزآن استفاده می شود..
5-مشخص شدن اجزایی که صاحب علامت حق استفاده انحصاری آن را به خود اختصاص داده و ثبت شده باشد.
6- شماره و تاریخ مکان ثبت در خارجه چنانچه علامت قبلاَ در خارجه ثبت شده باشد.
7-تاریخ صدور تاییدیه
8-مدت زمان اعتبار ثبت علامت
9-امضای مدیر کل ثبت اسناد و املاک و رییس شعبه ثبت علایم تجاری

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدارک ثبت لوگو

شما باید این توانایی را داشته باشید که به طراحی یک لوگو بپردازید که بتواند حضور خود را در بازارهای تجاری حفظ کرده و مشتری آن را به سرعت بشناسد و استفاده نماید

طرح صنعتی

چنانچه با توجه به شکل و قالب یک محصول یک طراحی صورت گیرد و به آن محصول یک قالب و نقش جدید ببخشد به آن طرح صنعتی گویند

زمان لازم برای ثبت برند

در واقع انجام امور ثبت برند نمی توان برای آن زمان درستی درنظر گرفت زیرا اولین مورد پرونده های موجود در کارتابل کارشناسان می باشد که در مدت زمان ثبت برند تأثیرگذار می باشد .

ثبت برند رستوران

بعد از اینکه مراحل ثبت رستوران و اخذ مجوزهای لازمه به پایان رسید باید برای آن نام و نشانی را در نظر گرفت که بتوانید از طریق آن مشتریان به آن اعتماد کرده وجهه شهرتی دست پیدا نمایند.

ثبت اختراع

اختراع از ابتکار و طرح ریزی که از نتیجه افکار و خلاقیت های می باشد یک کالا و یا محصولی را بوجود می آورد گفته می شود

مدارک تمدید علامت تجاری

زمانی که علامت تجاری را ثبت می یکنید گواعی اعتبار به متقاضی داده می شود که اعتبار آن بعد از یک مدت به پایان می رسد که مالک آن باید اقدام به تمدید آن با در دست داشتن مدارکی نماید . که دراین مقاله به توضیحات بیشتر می پردازیم.

استعلام علامت تجاری

به دلیل متنوع بودن و ازدیاد تعداد برندها در بازار داخلی ایران و همچنین خارج از ایران، ازضروری ترین اقدامات به منظور ثبت علائم و برندهای تجاری، ” استعلام علامت تجاری ” می باشد.

مراحل ثبت برند

یک برند مناسب و جذاب می تواند در فروش هرچه بیشتر یک محصول ویژه یک شرکت و همچنین محصولات دیگر آن شرکت کمک شایانی نماید

هزینه ثبت برند

از جمله اسنادی که معتبر بوده و به دارنده آن حق امتیاز انحصاری را می دهد گواهینامه ثبت برند می گویند. بدین صورت که متقاضی برای نوع فعالیت و حرفه خود نامی را انتخاب می نمایند

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری

در صورتی می تواند حق استعمال انحصاری یک علامت تجاری را به مالک آن داد که علامت تجاری خود را به ثبت رسانده باشد .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟