درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت برند خدمات اداری مشاوره

برای ثبت برند چه باید کرد

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     چهارشنبه، 28 مهر 1400


احتمالا اصطلاحاتی مانند برند و برندینگ را شنیده‌اید؛ تمامی کسب‌وکارها در تکاپو هستند تا در زمینه فعالیت خود برندسازی نمایند و از این راه بازارهای بیشتری برای محصول خود پیدا کنند. سوالی که این کارآفرینان با آن مواجه  هستند این است که برند چیست و چگونه برند ثبت کنیم به موب همین امر ایلیا در این مقاله برآنست تا درباره این موضوع مطالبی را به متقاضیان ثبت برند ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برند چیست؟

به هر علامتی عبارتند از اسم،رنگ،حرف،شکل،نقش،تصویر و....که محصولات و خدمات تولیدکننده ای را با محصولات و خدمات تولیدکننده دیگری،متفاوت می نماید و سبب متمایز شدن آن می شود برند می گویند.

برای ثبت برند چه باید کرد؟

ممکن است این اصطلاح در ذهن شما یک محتوای صرفا اقتصادی باشد، این نگرش و دیدگاه  ذهنی شما اشتباه نیست؛ اما برند علاوه بر مفهوم اقتصادی جنبه‌های حقوقی زیادی هم دارد که برای استفاده بهتر از آن ضروری و الزامی می باشد که با آن‌ها آشنایی داشته باشیم.

کارآفرینان زیادی وجود دارند که به علت این که از مسائل حقوقی برند خبر ندارند هزینه های هنگفتی را متحمل شده اند و از برند خود در مقابل سودجویان و رقبا نتوانستند محافظت کنند. ما سعی داریم در این مقاله در مورد مراحل ثبت علائم تجاری صحبت کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برند عنوانی اقتصادی می باشد؛ در اصطلاح حقوقی، ما برند را به عنوان «علامت تجاری» یا«Trademark»شناسایی می کنیم. اگر چه افراد بسیاری برند و علامت تجاری را یکی می‌دانند ولی اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم مفهوم برند اصطلاحی وسیع‌تر و عام‌ تر از علامت تجاری می باشد. برند حسی می باشد  که مشتری نسبت به محصول ما دارد. آیا مشتری احساس ارزان قیمت بودن، با کیفیت بودن، با تکنولوژی بالا بودن، ایمن نبودن یا … در مورد محصول ما دارد؟؟ منظور از این حس همان برند ما می باشد. اما هر برند در پیرامون مرکز یک علامت تجاری صورت می گیرد.

مدارک مورد نیازجهت ثبت برند

1.تکمیل دو رونوشت اظهارنامه علامت.
2.مدارک هویت متقاضی.
الف-اشخاص حقیقی: رونوشت شناسنامه و کارت ملی.
ب-اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4.ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در اندازه های 10×10 سانتی متر.
5. در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
6. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و...
7. استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
8.رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار.
9. رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.

مزایای ثبت برند

وقتی صاحبان مشاغل برند خود را به ثبت می رسانند برای خود مزایایی را به ارمغان می آورند که این مزایا به شرح ذیل می باشد:

  1. ثبت برند قادر می باشد برای محصولات و خدمات شما شهرت ایجاد کند.
  2. ثبت برند شرکت ها را تشویق می نماید تا حفاطت و بهترشدن محصولات سرمایه گذاری نمایند.
  3. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار باشند.
  4. این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشد.
  5. ثبت برند جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی محسوب می شود.
  6. با ثبت برند مجوز و اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
  7. ثبت برند  ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها می باشند.
  8.  ثبت برند می تواند برای سهامداران ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و سبب افزایش درآمد شرکت شود.
  9. با ثبت برند  می توان  اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.

علامت تجاری چیست؟

قبل از آن که با  معنی و مفهوم حقوقی علامت تجاری بیشتر آشنا شویم بهتر است کمی درباره ی اهمیت و نقش آن در کسب و کار صحبت کنیم. علامت تجاری برای شما مفهوم نا آشنایی نیست؛در دنیای  امروز ما دراحاطره علائم تجاری هستیم.تنها کافی است تلویزیون خود را روشن کنید تا با اقسامی از علائم تجاری محصولات مختلف روبه رو شوید؛ از محصولات و کالاهای خوراکی  و غذایی گرفته تا صنعت خودرو و دارو و لوازم بهداشتی و محصولات الکترونیکی. نام اپل و سامسونگ و بنز و مک دونالد و تیفانی و استار باکس و … برای شما نا مفهوم و نا آشنا نیست.

همه این‌ها و هزاران مورد دیگر که ما در زندگی روزمره ی خود با آن ها برخورد می‌ کنیم و برخی را بر برخی دیگر برتری می‌دهیم،علامت‌های تجاری معروف و غیر معروفی هستند که معرفی کننده و نشان دهنده یک محصول خاص و کیفیت آن برای ما هستند.

دنیای تجارت و اقتصاد امروز، دنیایی مملو از نام و اعتبار می باشد؛ هزینه‌های بسیار بالایی  صرف خلق  این نام و اعتبار می‌شود؛ علامت تجاری نماینده و نشانگر این نام و اعتبار است. پشت هر کدام  یک از این علامت‌های تجاری اعتبار و شهرت و آوازه ی  خاصی وجود دارد که به هنگام  شنیدن نام آن ها تصویر خاصی از میزان کیفیت محصول، قیمت آن و حتی محل تولید آن در ذهن شما صورت  می‌گیرد.

راندمان و هدف اصلی علائم تجاری همین است؛این که اطلاعات لازم را در رابطه با محصولی به مصرف‌ کننده ارائه نماید و هر محصولی را از محصولات مشابه متفاوت و متمایز کند. محصول شما با این نام شناخته و معرفی  خواهد شد و مصرف کنندگان با این نام در بازار محصول شما را از محصولات رقیب تشخیص می‌دهند و وجه تمایزی میان محصولات و کالاهای خود با دیگر کالاها و خدمات صورت می گیرد. به خاطر همین این نام از اهمیت ویژه ای  برخوردار می باشد.

هر کیفیتی که محصول شما داشته باشد،خوب یا بد،این نام بازتابآن می باشد. به همین سبب است که منابع مالی هنگفتی صرف سرمایه‌گذاری در رابطه با  معرفی و گسترش برند برای هر محصولی می‌شود؛ تا اعتماد مصرف‌کنندگان جلب شود و با شنیدن علامت تجاری محصول به صورت سریع کیفیت و اعتبار آن در ذهنشان آشکار شود.

مراحل ثبت برند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ثبت برند می توانید با ایلیا تماس بگیرید.مشاوران و کارشناسان ما در ایلیا آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم ثبت برند می باشند.

متقاضیان محترم ثبت برند چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با هر سوال و موردی روبرو شدید می توانید با ایلیا در ارتباط باشید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما بهره مند شوید.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید